eur:
393.08
usd:
363.58
bux:
72351.87
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Ferenc pápa érkezik, hogy elmondja az Urbi et Orbi (a városnak és a világnak) szóló áldását az üres vatikáni Szent Péter téren 2020. március 27-én. A római katolikus egyházfő lakóhelyeként ismert Szent Márta-házat fertőtlenítették és tovább szigorították az óvintézkedéseket Vatikánváros egész területén, miután Ferenc pápa egyik közeli munkatársának pozitív lett a koronavírus-tesztje.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Reuters/Yara Nardi

Fontos dolgokra világított rá a vatikáni sikkasztási ügy

A Vatikán jó eredményeket ért el a pénzmosás elleni küzdelemben, ugyanakkor igazságszolgáltatási rendszere nem elég felkészült a pénzügyi bűncselekmények kezelésére - olvasható az strasbourgi székhelyű Európa Tanács Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Szakértői Bizottsága (Moneyval) által szerdán közzétett jelentésben.

A 47 tagállamot tömörítő szervezet szakértői azt ajánlják, hogy a Szentszék alkalmazzon több, összetett pénzügyi bűncselekmények kezelésében jártas ügyészt és erősítse meg pénzügyi nyomozati egységét. Arra is rámutattak, hogy a kellő számú alkalmazott hiányában az igazságügyi eljárások évekig is elhúzódhatnak.

A vatikáni bíróság idén januárban ítélte el közel 9 évnyi börtönbüntetésre Angelo Caloiát, a pápai állam bankjának volt elnökét és ügyvédjét, sikkasztás és pénzmosás miatt. A per 2018 májusában kezdődött kétes ingatlanügyletek miatt, amelyek során eurómillióknak veszett nyoma. A Moneyval szerint, a vatikáni igazságszolgáltatás által kiszabott büntetések ebben és más esetekben is, "minimális súlyosságúak és nem eléggé elrettentő jellegűek voltak."

A szakértők azt is megjegyzik, hogy a Szentszék figyelmen kívül hagyta azt, hogy alkalmazottai visszaélnek hivatalukkal és a Vatikán pénzügyi rendszerével saját személyes haszonszerzésük érdekében. Véleményük szerint, a pápai államnak fokoznia kell alkalmazottjainak felügyeletét és alaposabban kiértékelni a munkatársaik által jelentett esetleges kockázatokat.

A jelentés mindazonáltal dicséri a vatikáni hatóságok erőfeszítéseit a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelem és az ezek elleni nemzetközi együttműködés területén.

"A tranzakciók monitorozására szigorú program van érvényben és a pénzügyi szektorban végzett ellenőrzések megakadályozzák, hogy bűnözők tagjai legyenek az intézmény igazgatótanácsának" - állapították meg az Európa Tanács szakértői.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×