Infostart.hu
eur:
399.12
usd:
343.54
bux:
0
2025. július 18. péntek Frigyes
Képviselők az ülésteremben a Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén 2018. december 11-én. Az EP ezen a napon megszavazta a migránsok legális uniós beutazási kereteit rögzítő, humanitárius vízum bevezetését kezdeményező jelentést.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Ez lehet a fideszes képviselőkkel az EP-választás után

Fontos kérdést kapott Orbán Viktor, a Fidesz elnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján, amit pártja és az Európa Néppárt viszonyának rendezéséről folytatott politikai vitára reagálva tartott.

Beülnek-e a Fidesz-KDNP színeiben megválasztott magyar európai parlamenti képviselők az Európai Néppárt parlamenti frakciójába a május 26-ai választások után alakuló új patkóba? Ez a kérdés is megmozgatta Orbán Viktor szerdai brüsszeli sajtótájékoztatójának résztvevőit, amire azután került sor, hogy a Fidesz lemondott jogainak gyakorlásáról az Európai Néppártban addig, amíg a magyar kormánypárt tevékenységét a néppárti háromfős "bölcsek tanácsa" kivizsgálja és jelentését megteszi - az egyezséget a néppárti vezetők 190:3 arányban fogadták el.

Mivel - mint erre Orbán Viktor is rámutatott - a május végi EP-választásokig nem várható a jelentés megszületése, adta magát a kérdés, hová ülnek majd az új, fideszes EP-képviselők.

"Tekintettel arra, hogy úgy döntöttünk, hogy egyelőre semmilyen jogunkat nem gyakoroljuk a Néppárt testületeiben, ez egy nyitott kérdés"

- fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette: a Fidesznek a helyét az Európai térképen nem a Fidesz vezérkara fogja kijelölni, hanem az emberek.

Emlékeztetett, "azért van az Európai Uniónak Magyarországon nagy támogatottsága - ezt tán itt Brüsszelben kevésbé értik -, mert mi egy olyan Európai Unió-párti szervezet vagyunk, amely a legfontosabb európai kérdésekben folyamatosan kikéri az emberek véleményét".

Orbán Viktor úgy látja: Magyarországon az emberek úgy gondolják, hogy a legfontosabb uniós kérdések eldöntéséből ők nincsenek kihagyva, hol népszavazás, hol nemzeti konzultáció van; folyamatosan a bevonás politikáját alkalmazzák.

"A migráció kérdésében például a kormány pozícióját alapvetően az emberek jelölték ki" - mondta Orbán Viktor Brüsszelben, és szerinte ezt a fajta bevonást Magyarország mellett Lengyelországban is mindinkább alkalmazzák.

"Mi csak olyan frakcióba tudunk beülni, ami egyértelműen bevándorlásellenes, a keresztény kultúra védelme mellett egyértelműen elkötelezett, és semmifajta, ajtók mögötti titkos paktumokat nem kötöget az ellenfeleinkkel. Ez biztos"

- tette hozzá.

Orbán Viktor a sajtótájékoztatón azt is kiemelte, a néppárti családon belül hosszú ideje a Fidesz nyeri a legnagyobb arányban a nemzeti európai parlamenti választást.

Ami pedig a várható mandátumokat illeti: eddig két hivatalos mandátumbecslés jelent meg - egy februárban, egy pedig márciusban. A februári adatok szerint 183:135 arányban győzné le az Európai Néppárt a legnagyobb ellenlábas szociáldemokratákat, Magyarországról a Fidesz 13 képviselőt ültethetne be az EPP frakciójába. Hasonló fideszes mandátumarányt mutatott a március 1-jén megjelent becslés, ekkor azonban már csak 181:135 arányban állt nyerésre az Európai Néppárt a szociáldemokratákkal szemben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: van más együttműködési lehetőség is Ukrajnával, mint az uniós tagság

Orbán Viktor péntek reggel: van más együttműködési lehetőség is Ukrajnával, mint az uniós tagság

A miniszterelnök beszélt az uniós "ukrán költségvetésről", amelyet Brüsszelben írnak, és amely minden negyedik-ötödik forintot átad Ukrajnának, miközben nincs is döntés Ukrajna uniós tagságáról. Szólt Sebestyén József halálának ügyéről is, amellyel kapcsolatban nem érzelmileg kell érvelni, hanem emberi jogi oldalról. Aztán szólt a hazai gazdaság jövőjéről is az Otthon Start program optikájából. Végül az Otthon Start modellszámításai és Kapu Tibor hazatérése is szóba került.

Szalai Máté: amire Izrael katonai sikerként áhítozik, a közel-keleti térséget destabilizálhatja

Az izraeli vezetés nem titkolt célja, hogy újrarajzolja a Közel-Kelet politikai térképét, és ennek megfelelően Izrael vezető szerepre tör a térségben, aminek keretében időnként beavatkozik olyan konfliktusokba is, mint amilyen a drúz kisebbségé Szíriával – mondta az InfoRádióban a külpolitikai szakértő. A Clingendael Intézet kutatója arról is beszélt, mennyire áll most stabil lábakon Benjamin Netanjahu kormánya.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.18. péntek, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×