eur:
392.38
usd:
362.53
bux:
72132.83
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Pedro Sánchez spanyol kormányfő sajtótájékoztatót tart a kabinet rendkívüli ülése után a madridi a kormányfői rezidencián, a Moncloa-palotában 2019. február 15-én. Sánchez bejelentette, hogy előrehozott parlamenti választásokat írat ki április 28-ra, és feloszlatja a parlamentet. A parlamenti ciklus eredetileg 2020 nyarán ért volna véget. A spanyol parlament február 13-án leszavazta a kormány idei költségvetési javaslatát, amire több mint húsz éve nem volt példa az országban.
Nyitókép: MTI/EPA/Chema Moya

Az "olasz modell" alapján törhet előre a spanyol szélsőjobb

Kaotikus állapotokat eredményezhetnek az előre hozott áprilisi választások a spanyol parlamentben - mondta az InfoRádiónak Lénárt András, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa, aki szerint a radikális jobboldal feltűnésével jelentősen átrendeződik a politika Spanyolországban, ami hatással lesz az EP-választásokra is.

A kormány és a parlament feloszlatása után előre hozott választások következnek Spanyolországban.

Mint Lénárt András, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa az InfoRádiónak a történések rendkívüliségét magyarázva elmondta, már a most feloszló szocialista kormány megalakulása sem választás útján történt, egy bizalmatlansági indítvánnyal távolították el a korábbi jobboldali kormányt.

"A szocialista kormány már eleve úgy született, hogy nemcsak szavazás nem állt mögötte, de többség sem.

A kormánynak folyamatosan szüksége volt kisebb pártok támogatására, többek között a katalánokéra is. Ugye tudjuk, hogy Spanyolországban a katalán helyzet adja a legbonyolultabb faktort; azon múlott eddig a szocialista kormány döntésképessége, hogy ezek a katalán pártok melléállnak-e. Most bukott el az eredeti terv, nem sikerült megszavazni a költségvetést, a szocialisták egyedül maradtak" - vázolta Lénárt András.

Közben

a színfalak mögött már zajlanak a tárgyalások a jobboldalon, nem is kettő, hanem három jobboldali párt között.

"Van a régi néppárt, ami régen hatalmon volt, ezen kívül az Állampolgárok, egy jobb-közép, liberális kezdeményezés, ellenben van egy szélsőjobboldali párt, amitől elég sokan félnek, mert a régi Franco-diktatúra retorikáját is használja valamennyire" - mutatott rá az adjunktus.

Szerinte viszont még így is kétesélyes a dolog, mert

ha a három jobboldali párt összefog, akkor együttesen talán megszerezhetik a többséget, de nem az abszolút többséget.

Elöljáróban azért jelezte, Andalúziában voltak tartományi választások, és a hagyományosan baloldali területen a három jobboldali erő összefogásával kormányt tudtak alakítani Andalúziában.

Az európai parlamenti választásokra nézve az látszik, hogy

Brüsszelben most az "olasz modell" átterjedésétől félnek,

"mindenki harcol mindenkivel, és megjelentek a szélsőséges populista erők egy újabb országban".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Az Alkotmánybíróság pénteken hozott határozatában megsemmisítette a főpolgármester-választásról hozott kúriai döntést, így továbbra sem fejeződött be a Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közötti versenyfutás Budapest vezetéséért. Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, és új döntést kell hoznia.

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Megérkezett Moszkvába Orbán Viktor, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, és kamerák előtt váltottak néhány mondatot. Európai uniós tisztviselők és európai állam- és kormányfők részéről heves kritikák érték a magyar kormányfő oroszországi látogatását. Uniós és tagállami vezetők is kiemelték, az EU soros elnökségét betöltő Magyarország vezetője nem az EU-t képviseli a Putyinnal való tárgyalásokon. Több uniós tisztviselő és például Olaf Scholz német kancellár is azt mondta, a magyar kormány nem tájékoztatta őket előre a tervezett útról. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén kijelentette, Orbán Viktor nem a NATO-t képviseli, ugyanakkor elmondása szerint a katonai szövetséget előre tájékoztatták az utazás tervéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×