eur:
400.09
usd:
362.14
bux:
73059.71
2024. október 3. csütörtök Helga

Harmincéves rejtélyt tárnának fel Németországban

A német legfelsőbb bíróság elrendelte a Vörös Hadsereg Frakció szélsőbaloldali terrorcsoport három volt tagjának ideiglenes őrizetbe vételét, hogy megpróbálja tisztázni a legfőbb államügyész ellen harminc éve végrehajtott merénylet körülményeit. A néhai főügyész fia nem fűz sok reményt az intézkedéshez, mert a terrorcsoport tagjai eddig nem árulták el, ki adta le a gyilkos lövéseket egy-egy merényletben.

A legfelsőbb bíróság rendelete a már szabadlábon lévő Brigitte Mohnhauptra és Knut Folkertsre, valamint az életfogytiglani börtönbüntetését töltő Christian Klarra vonatkozik, utóbbit persze nem kell őrizetbe venni.

A bíróság azt reméli, hogy nyomást tudnak gyakorolni a terroristákra, és végre tisztázhatják, ki adta le 1977-ben a halálos lövéseket Siegfried Buback legfőbb ügyészre.

Eddig feltételezték, hogy Christian Klar volt a tettes, azonban az azóta feloszlott Vörös Hadsereg Frakció egy másik tagja, Peter Jürgen Boock nemrég azt állította, hogy Stafen Wisniewski adta le a végzetes lövéseket.

Utóbbit egy másik terrorcselekmény miatt gyilkosság vádjával ítélték el, de büntetése letöltése után 1999-ben kiszabadult.

Brigitte Mohnhauptot és Knut Folkertset ugyancsak emberéletet követelő merényletekben való részvétel miatt ítélték életfogytiglani szabadságvesztésre, de miután büntetésükből 24 évet letöltöttek, kiengedték őket a börtönből.

Az 1970-ben létrejött, szélsőbaloldali elveket valló Vörös Hadsereg Frakció közel három évtizedes tevékenysége során mintegy harminc embert gyilkolt meg, köztük vezető beosztású állami és gazdasági tisztségviselőket.

Az áldozatok rokonai ismételten kinyilvánították, hogy szeretnék tudni, pontosan ki ölte meg apjukat, illetve házastársukat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.03. csütörtök, 18:00
Kovács Ákos
Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész
A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

Elsősorban a tegnap esti közel-keleti eszkaláció nyomhatja rá a bélyegét a mai kereskedési hangulatra: Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben, aminek hatására emelkedik az olaj ára, a tengerentúli tőzsdéken pedig nagy esést láttunk tegnap. Az európai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk, és a délutáni amerikai munkaerőpiaci adat sem változtatott érdemben a hangulaton. Szektorszinten jól teljesítenek az olajipari és a védelmi cégek, míg a légitársaságok esnek. Amerikában óvatos emelkedést hozott a szerdai nap, érdemes azonban kiemelni a Teslát, melynek árfolyama közel 4 százalékos mínuszban zárt, miután a vállalat a vártnál kevesebb autót értékesített a harmadik negyedévben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×