eur:
400.09
usd:
362.14
bux:
73059.71
2024. október 3. csütörtök Helga

Kitoloncolt szerbek áradatától tartanak a magyarok

Január 1-jétől érvényes az a megállapodás, amely szerint Szerbia visszafogadja és letelepíti az Európai Unió tagországaiból kitoloncolt állampolgárait. A mintegy 100 ezer ember többsége Szerbia déli részéről származik, de a vajdasági magyarok félelmei szerint az északi tartományban akarják őket új otthonhoz juttatni. A magyar többségű községek ezért olyan határozatot hoznak, melyek szerint csak a helyből kivándoroltakat fogadják vissza.

Idén hatályba lépett az a megállapodás, amelyet Szerbia írt alá az Európai Unióval, a közösség országaiból kitoloncolt szerb állampolgárok befogadásáról.

Utóbbiak többsége Dél-Szerbiából és Koszovóból származik - nemzetiségüket tekintve főként szerbek és cigányok -, és a magyarok attól tartanak, hogy jelentős részüket a Vajdaságban akarják letelepíteni.

Ezért nyolc magyar többségű vajdasági község mintájára a kishegyesi és a magyarkanizsai helyhatóság is olyan határozatot hozott, hogy - tekintettel a rossz anyagi helyzetre és a munkanélküliségre - nem fogadhatják a Nyugat-Európából kitoloncolt szerb állampolgárokat, csak azokat, akik helyből vándoroltak ki.

A települések arra is felhívták a figyelmet, hogy ellenkező esetben megbomlanának a magyar többségű települések nemzetiségi arányai.

A szervezett betelepítést a szerb alkotmány is tiltja, ha az kihatással van a nemzetiségi összetételre. Ennek ellenére eddig már több ezer kitoloncoltat telepítettek le a Vajdaságban.

A szerb szocialista és nemzeti radikális párt az emberi jogok megsértésének minősítette a magyar többségű települések határozatait, és arra hívta fel a figyelmet, hogy egyedül Kishegyesen 400-500 üres ház van.

Magyarkanizsán a rendőrség veszi nyilvántartásba az üres házakat, lakásokat, bár a helyi rendőrkapitány szerint ez csak adminisztratív célokat szolgál.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.03. csütörtök, 18:00
Kovács Ákos
Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész
A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

Elsősorban a tegnap esti közel-keleti eszkaláció nyomhatja rá a bélyegét a mai kereskedési hangulatra: Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben, aminek hatására emelkedik az olaj ára, a tengerentúli tőzsdéken pedig nagy esést láttunk tegnap. Az európai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk, és a délutáni amerikai munkaerőpiaci adat sem változtatott érdemben a hangulaton. Szektorszinten jól teljesítenek az olajipari és a védelmi cégek, míg a légitársaságok esnek. Amerikában óvatos emelkedést hozott a szerdai nap, érdemes azonban kiemelni a Teslát, melynek árfolyama közel 4 százalékos mínuszban zárt, miután a vállalat a vártnál kevesebb autót értékesített a harmadik negyedévben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×