eur:
393.27
usd:
363.36
bux:
73745.69
2024. július 30. kedd Judit, Xénia

A vezérkari főnök szembefordul a kormánnyal

A brit csapatok rövid időn belüli kivonására szólított fel egy interjúban a brit vezérkari főnök. Sir Richard Dannatt tábornok szerint ha ez nem történik meg, annak katasztrofális következményei lehetnek mind Irakra, mind a brit társadalomra nézve.

A Daily Mail című brit lapnak adott interjújában a brit hadsereg első számú vezetője egyértelműen úgy nyilatkozott: a brit csapatok jelenléte csak súlyosbítja az iraki biztonsági problémát.

Sir Richard Dannatt szerint a brit csapatok iraki jelenléte a brit életformát és a keresztény értékeket is fenyegetik. A szigetország társadalmában ugyanis kialakult egy morális és szellemi vákuum, amely lehetőséget ad muzulmán szélsőségeseknek a társadalmi értékek és berendezkedés aláásására - vélekedett a vezérkari főnök.

A posztjára idén került tábornok kijelentései teljesen ellentétesek a brit miniszterelnök álláspontjával, aki kitart a mellett, hogy az iraki brit jelenlét morálisan helyes és nincs hatással a szigetország biztonságára.

A tábornok szerint nem látják szívesen a briteket Irakban

Sir Richard Dannatt szerint Tony Blair célja, hogy Irakban egy liberális demokráciát építsenek, naiv és kudarcra van ítélve. A vezérkari főnök arra figyelmeztetett, hogy ha egykor bele is egyeztek jelenlétükbe az irakiak, mára leginkább intoleranciával fordulnak a külföldi csapatok felé.

"Egy muzulmán országban vagyunk, és a muzulmánok hozzáállása a külföldiekhez elég világos" - emlékeztetett a brit vezérkari főnök. Kedvesen fogadják azokat a külföldieket, akiket meghívnak, ez azonban nem igaz az ott állomásozó csapatokra. "A 2003-as hadjárattal gyakorlatilag berúgtuk az ajtót" - hangsúlyozta a tábornok.

Sir Richard Dannatt szerint a történelem megmutatja majd, hogy a kezdeti sikeres háborút követő időkre szóló tervezés gyenge volt, valószínűleg inkább optimizmusra, mint a valós helyzet elemzésére épült.

Sir Richard kitart kijelentései mellett

A vezérkari főnök a BBC-nek nyilatkozva kitartott a Daily Mail-interjúban tett kijelentései mellett. Mint mondta, célja nem az volt, hogy szembe forduljon a kormánnyal, hanem az, hogy kiálljon a hadsereg érdekei mellett.

"Sohasem az volt a célom, hogy nagy hűhót okozzak, amelynek során mindenki azt találgatja hogy mekkora szakadék van közöttem és a miniszterelnök, illetve közöttem és a védelmi miniszter között" - jelentette ki Sir Richard Dannatt.

"Nem akarunk ott lenni még két, három, négy, öt évig"

A tábornok a BBC-nek kifejtette: a "valamikor rövid időn belüli" csapatkivonás alatt azt értette, hogy a 3 és fél éves iraki jelenlét után a brit csapatoknak el kell hagyniuk az országot "amikor küldetésüket nagymértékben végrehajtották".

"Nem akarunk ott lenni még két, három, négy, öt évig. Egy ésszerű időszakban kell gondolkoznunk" - hangsúlyozta a brit vezérkari főnök.

Sir Richard Dannatt szerint egyébként a brit csapatoknak sikerül előrehaladást elérniük. Az eredetileg általuk felügyelt négy déli tartományból kettőt már át is adtak az iraki erőknek.

Címlapról ajánljuk
Tíz góllal verték Argentínát Lékai Mátéék

Tíz góllal verték Argentínát Lékai Mátéék

Csak az eleje volt szoros, aztán a magyar férfi kézilabda-válogatott magabiztos sikert aratott második csoportmeccsén a párizsi olimpián.

Kalas Vivien: a politikai viták miatt súlytalanabb pozíciót kaphat az Európai Bizottságban Várhelyi Olivér

A biztosl portfóliók elosztásánál számítani fog, hogy vita van Magyarország és az Európai Unió között, és a magyar kormányfő és a magyar kormánypárti képviselők nem támogatták Ursula von der Leyen újraválasztását – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.30. péntek, 18:00
Kiss Róbert Richárd
turisztikai szakértő, az InfoRádió főmunkatársa
Elfoygott az erő az amerikai piacokon

Elfoygott az erő az amerikai piacokon

Reggel az ázsiai tőzsdéken többnyire emelkedést láthattunk a japán Nikkei vezetésével, ezt követően pedig az európai tőzsdéken is jó a hangulatban indult a nap, délutánra azonban elfogyott a lendület. Amerikában eközben vegyes mozgásokat láthatunk. Gazdasági események szempontjából csendes napra számíthatunk, a reggeli német kiskereskedelmi adat közzétételét követően nem várhatóak piaci hatással bíró események, a héten azonban több fontos GDP, illetve foglalkoztatottsági adat is érkezik majd, emellett pedig a felpörgő második negyedéves gyorsjelentési szezon is szolgálhat meglepetésekkel a befektetőknek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×