eur:
393.27
usd:
363.36
bux:
73745.69
2024. július 30. kedd Judit, Xénia

Ahol az autópálya is harci reptér

A koreai atomválság ismét előtérbe állította azokat a feltételezéseket, hogy az Egyesült Államok esetleg katonai erővel próbálja megoldani a problémát. Noha ez Amerika iraki "elfoglaltsága" miatt sem valószínű, Észak-Korea önmagában is kemény diónak bizonyulhatna.

A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság hadseregével kapcsolatban nagyon sok a bizonytalanság.

A rendszer zárt jellege miatt gyakran még a titkosszolgálatok is csak a phenjani katonai parádékról sugárzott felvételek alapján tájékozódnak. Az információhiány miatt az adatok általában nagy szórást mutatnak.

Az 1948-ban alapított Koreai Néphadsereg a kommunista párt forradalmi fegyveres szárnya. A szárazföldi hadsereg létszáma mintegy egymillió fő, emellett még körülbelül hétmillió tartalékos kapott kiképzést.

Becslések szerint a hadsereg mintegy 153 hadosztállyal és dandárral rendelkezik, ebből 60 gyaloghadosztály, 25 gépesített gyalogdandár, 13 harckocsizó dandár, 25 speciális dandár és 30 tüzérdandár.

A harckocsizó erők mintegy 3.800 tankja nagyrészt elavult, támadó hadműveletekben valószínűleg kevéssé használhatók.

A tüzérség hozzávetőlegesen 8.300 (76,2-170 mm-es) ágyújának és 2700 (107-204 mm-es) rakéta-sorozatvetőjének nagy részét betonerődítményekben helyezték el, így - noha nagyrészt szintén elavultak - hatalmas veszteségeket okozhatnának egy szárazföldi támadás esetén.

Az észak-koreai hadsereg 70 százalékát közvetlenül a tűzszüneti vonaltól északra, a határ 150 kilométeres körzetében telepítették. Ezekből az állásokból a sereg feltűnő hadmozdulatok nélkül képes lehet meglepetésszerű támadást indítani. A tisztikart védő- és támadó hadműveletekre egyaránt felkészítették.

Az esetleges támadók dolgát tovább nehezítené, hogy a demiritalizált övezet északi oldalán mintegy 4.000 bunker van, az ország egészén mintegy 11 ezer.

Légicsapások?

Mivel a szárazföldi háború valószínűtlen, szóba kerülhetnek a légi csapások. A levegőben valóban nem kell a földihez hasonlóan erős védelemre számítani, az észak-koreaiak legmodernebb gépei MiG-21-es és MiG-23-as, illetve a Szu-25-ös vadászok és vadászbombázók.

A 70 ezer főt számláló légierő helyzetét nehezíti, hogy az üzemanyaghiány- és a karbantartási probléma miatt a pilóták keveset repülhetnek.

A hat légi hadosztályra tagozódó repülő erők összesen mintegy 1.620 géppel és legalább 70 repülőtérrel rendelkeznek.

A választékot bővítik az autópályák: az országban nincs ugyan civil forgalom, de a kiváló minőségű sztrádák adott esetben katonai reptérként szolgálhatnak.

A megerősített földalatti hangárok és a nagyszámú létesítmény miatt egyetlen csapással nem lehetne kiiktatni az észak-koreai légierőt, amelynek legnagyobb ereje a tömegében van. A gépek nagyobb része délen állomásozik.

Az esetleges támadóknak több gondot okozhat a légvédelem. A mintegy 12.500 légvédelmi löveg a közvetlen támadások ellen harcolhat eredményesen, a nyolcvanas évek szovjet szállításainak köszönhetően pedig alacsony, közepes és nagy magasságban szálló gépek ellen bevethető föld-levegő rakétákhoz (SA-3 GOA, SA-2 GUIDELINE és SA-7 GAMMON) is hozzájutott Észak-Korea.

A 40-60 ezer főt számláló haditengerészet szerepe marginális, feladata a partvédelem. A legnagyobb harcértéket a rakétás csónakok képviselik.

Címlapról ajánljuk
Tíz góllal verték Argentínát Lékai Mátéék

Tíz góllal verték Argentínát Lékai Mátéék

Csak az eleje volt szoros, aztán a magyar férfi kézilabda-válogatott magabiztos sikert aratott második csoportmeccsén a párizsi olimpián.

Kalas Vivien: a politikai viták miatt súlytalanabb pozíciót kaphat az Európai Bizottságban Várhelyi Olivér

A biztosl portfóliók elosztásánál számítani fog, hogy vita van Magyarország és az Európai Unió között, és a magyar kormányfő és a magyar kormánypárti képviselők nem támogatták Ursula von der Leyen újraválasztását – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.30. péntek, 18:00
Kiss Róbert Richárd
turisztikai szakértő, az InfoRádió főmunkatársa
Elfoygott az erő az amerikai piacokon

Elfoygott az erő az amerikai piacokon

Reggel az ázsiai tőzsdéken többnyire emelkedést láthattunk a japán Nikkei vezetésével, ezt követően pedig az európai tőzsdéken is jó a hangulatban indult a nap, délutánra azonban elfogyott a lendület. Amerikában eközben vegyes mozgásokat láthatunk. Gazdasági események szempontjából csendes napra számíthatunk, a reggeli német kiskereskedelmi adat közzétételét követően nem várhatóak piaci hatással bíró események, a héten azonban több fontos GDP, illetve foglalkoztatottsági adat is érkezik majd, emellett pedig a felpörgő második negyedéves gyorsjelentési szezon is szolgálhat meglepetésekkel a befektetőknek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×