eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
A 2020. november 16-án közreadott képen a Moderna amerikai biotechnológiai vállalat székháza a Massachusetts állambeli Cambridge-ben 2018. december 7-én. A Moderna 2020. november 16-án bejelentette, hogy a koronavírus elleni vakcinájának 94,5 százalékos a hatékonysága.
Nyitókép: MTI/EPA/C. J. Gunther

Oltásbotrány: bepereli a Pfizert és a BioNTechet a Moderna

"Úgy véljük, hogy a Pfizer és a BioNTech jogellenesen lemásolta a Moderna találmányait és engedély nélkül használták azokat" - nyilatkozott az ügyről a Moderna jogi vezetője.

Két eljárás is indul egyidejűleg a Pfizer és a BioNTech ellen: a szabadalombitorlási pereket Massachusettsben és Düsseldorfban indították - írja az NBC News.

A Moderna állítása szerint 2010-2016 között szabadalmat nyújtott be mRNS-technológiájára, amely később kulcsfontosságú jelentőséggel bírt a gyógyszercég koronavírus elleni vakcinájának létrehozásában. A cég szerint a Pfizer és a BioNTech lemásolta a technológiát a Comirnaty nevet viselő oltása megalkotásához.

"Azért indítjuk ezeket a pereket, hogy megvédjük azt az innovatív mRNS-technológiai platformot, amelynek

megalkotásában úttörő szerepet játszottunk, amelynek létrehozásába több milliárd dollárt fektettünk be, és amelyet a koronavírus világjárványt megelőző évtizedben szabadalmaztattunk"

- mondta a vállalat vezérigazgatója, Stéphane Bancel.

Bancel szerint a platform, amelynek építését 2010-ben kezdték el, valamint a koronavírusokkal kapcsolatos, 2015-ben és 2016-ban végzett szabadalmaztatott munkájuk tette lehetővé számukra, hogy a világjárvány kitörése után rekordidő alatt alkossanak meg biztonságos és rendkívül hatékony koronavírus elleni vakcinát. A technológiát az influenza és a HIV, valamint az autoimmun és szív- és érrendszeri betegségek és a rák ritka formáinak kezelésére is használni kívánják a továbbiakban.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×