eur:
392.73
usd:
362.97
bux:
72160.77
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a főváros és a Mol-csoport közötti stratégiai megállapodás aláírásán a Városházán 2018. június 15-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Hernádi Zsolt: az elmúlt tíz évben nem volt túl jó a viszony a horvátokkal

A magyar kormány stratégiai projektként tekint a horvátországi Krk szigeten tervezett LNG gázterminálra, ezért jelezte befektetési szándékát - hangsúlyozta az InfoRádió Aréna című műsorában a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt.

A zágrábi kormány két és fél éve jelezte, visszavásárolná az INA üzemanyagcéget a Moltól. Hogy valójában szó van-e erről, Hernádi Zsolt Mol-elnök-vezérigazgató az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, "szó van, de más nem nagyon".

"Jelenleg a folyamat ott tart, hogy

a horvát kormány kiválasztotta azt a tanácsadó céget, amelynek le kellene ülnie tárgyalni velünk, de nem kötöttek még szerződést, annak tartalmáról tárgyalnak. Mi türelmesen várjuk, hogy előbb-utóbb megjelenik valaki, akivel tárgyalunk,

és addig pont úgy vezetjük az INA-t, mint korábban, hogy mi ezt nem tekintjük a működés szempontjából fontos dolognak:

a mi felelősségünk az, hogy úgy vezessük, mintha örök életre hozzánk tartozna az INA,

és mi úgy is vezetjük" - mondta el Hernádi Zsolt.

A működtetés kérdésében, illetve abban, hogy milyen irányba menjen az INA, egyébként 90-95 százalékban egyetért a Mol a horvát partnerrel.

Arra kitérve, hogy van-e összefüggés az INA tulajdonlása és a magyar kormány krki LNG gázterminálban vásárolni tervezett üzletrésze között, azt mondta, biztos abban, hogy közvetlen összefüggés nincs.

"Azzal együtt nyilvánvalóan mind a magyar kormány tudja azt, hogy mi történt az INA-nál, mind a horvát kormány tudja azt, hogy a magyar kormány 25 százalékban tulajdonos a Molban. Inkább azt mondom, hogy a hangulatot befolyásolja jelentősen."

Mint felidézte,

az elmúlt tíz évben nem volt túl jó a kapcsolat Zágráb és Budapest között,

és - mint Hernádi Zsolt bevallotta - "sajnálatos módon ebben mi is közrejátszottunk, tehát azok az események, amik a Mol körül történtek, akár a büntetőjogi, akár pedig a vállalattal, befektetéssel kapcsolatban hozott megszorító intézkedések, licencek elvétele, beruházások elvétele és hasonló dolgok, ezek azért megmérgezték a légkört". Mindemögött szerinte nagyon erős populizmus volt, amikor a horvát fél azt mondta, "a magyarok", ahelyett, hogy azt mondta volna: "a Mol".

"Abszolút összemosták ezeket a dolgokat, és sajnálatos módon hiába mondta azt az ember, hogy Horvátországban ezt néhány ellenérdekelt ember fűti, erre volt fogékonyság, de ez a világ már nincsen" - mondta.

A büntetőeljárásról szólva elmondta, azzal ő nem tud mit kezdeni, sajnálattal nézi, de magával az INA-val kapcsolatban kikerült a kérdés a kommunikációból.

A krki LNG terminálba való befektetési lehetőség megemlítése a magyar kormány részéről szerint azt jelzi, hogy Magyarország is stratégiai projektként tekint rá.

"Innentől persze felvethető, hogy miért nem kötött le Magyarország több földgázt onnan, amire az egyetlen válasz az, hogy ahhoz a kondíciókat is arra a szintre kell hozni, ahol Európában máshol van az LNG terminálokról elérhető földgáz kiszállítása, visszagázosítása és az átadási pontokra való eljuttatása. De maga az, hogy az LNG terminál fontos, azt a magyar kormány jelezni akarta; a kondíciókkal baj van, de

amennyire ismerem a piacot, az nagyon gyorsan meg fogja találni azt, hogy a gázt el kell majd adni, és piaci ár fölött erre nincs lehetőség."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Deutsch Tamás: erős EP-frakciónk lesz, amely azonnal komoly súllyal bír majd a döntéshozatalban

Deutsch Tamás: erős EP-frakciónk lesz, amely azonnal komoly súllyal bír majd a döntéshozatalban

A Fidesz európai parlamenti képviselője reálisnak tartja, hogy a formálódó Patrióták Európáért pártszövetség a frakcióalapítás feltételeként előírt országszám dupláját, illetve a létszám négyszeresét is teljesítheti. Deutsch Tamás arról is beszélt az InfoRádióban, hogy a frakció a jövő hét elején alakulhat meg, és szerinte az Európai Parlament harmadik vagy negyedik legnagyobb ereje lehet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Orbán Viktor látogatása Brüsszelben súlyos diplomáciai konfliktust okozott

Orbán Viktor látogatása Brüsszelben súlyos diplomáciai konfliktust okozott

Orbán Viktor magyar miniszterelnök moszkvai látogatása, hogy találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, jelentős vitákat váltott ki Európa-szerte. Brüsszelben sok tisztviselő és vezető érzi úgy, hogy a hétfőn elindult féléves magyar elnökséggel visszaélt a magyar kormány. Az Európai Bizottság jelezte, nem tudtak előzetesen az útról és a Portfolio is így értesült más uniós szervezetektől, valamint külföldi diplomatáktól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×