eur:
411.28
usd:
395.16
bux:
0
2024. december 27. péntek János

Brexit: Ideiglenes megállapodás született

Theresa May brit miniszterelnök ideiglenes megállapodást kötött az Európai Unióval arról, hogy a brit EU-tagság megszűnése után a brit pénzügyi szolgáltató cégek továbbra is hozzáférnek az európai piacokhoz - jelentette a The Times című brit napilap.

A brit pénzügyi szolgáltatók mindaddig hozzáférnek majd az európai piacokhoz, amíg a brit pénzügyi szabályozás "nagy vonalakban megegyezik" az európaival - írja a The Times.

A Nagy-Britanniában is jelen lévő globális bankoknak a Brexitre készülve át kellett, illetve át kell szervezniük működésüket. Közülük több létrehozott új központokat a kontinensen, és elkezdte odatelepíteni tevékenységét, vezetőit és alkalmazottait, hogy abban az esetben is ki tudják majd szolgálni ottani ügyfeleiket, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lépne ki az EU-ból.

Nincs megszabott határidő a Brexit-megállapodásra

Közben a brit Brexit-ügyi minisztérium közleményben tudatta: nincs megszabott határideje a brit EU-tagság megszűnése feltételeiről szóló megállapodás elérésének.

Előzőleg a londoni alsóház Brexit-ügyi bizottságának elnöke, az ellenzéki Munkáspártot képviselői Hilary Benn levélben kérte a minisztérium vezetőjét, Dominic Raabot, hogy jelenjen meg a Brexit-folyamatról szóló következő meghallgatáson a parlamenti testület előtt.

A miniszter egy héttel ezelőtti keltezésű, de a bizottság által csak szerda este nyilvánosságra hozott válaszlevelében úgy fogalmazott: örömmel jelenik meg a bizottság előtt, amint megvan a végleges Brexit-megállapodás, és jelenlegi várakozása szerint november 21. "alkalmas időpont" lehet.

A levél komoly feltűnést keltett, a brit média egybehangzó értelmezése szerint ugyanis Raab ezzel

arra tett egyenes utalást, hogy november 21-ig meglesz a megállapodás

az Európai Unióval a Brexit feltételrendszeréről.

A Brexit-minisztérium azonban szerda éjjel kiadott pontosító célú közleményében hangsúlyozta, hogy nincs ilyen kijelölt időpont a Brexit-megállapodás elérésére, a november 21-i meghallgatási dátumot az alsóházi bizottság javasolta, és Raab csak "visszaigazolta", hogy várakozása szerint az a nap megfelel neki is.

A válaszlevélben mindazonáltal egyértelműen az áll, hogy Domimic Raab szívesen vesz részt a meghallgatáson, "amint véglegessé válik az egyezség", és ugyanabban a mondatban szerepel, hogy a miniszter várakozása szerint november 21. megfelelő időpont lesz.

A levél nyilvánosságra hozatala után a font rövid idő alatt fél százalékot erősödött a dollárral szemben.

A lehető leghamarabb

A Brexit-ügyi minisztérium pontosítása után azonban a Downing Street is igyekezett kisebbíteni a levélben szereplő dátum jelentőségét. A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője időpont említése nélkül csak annyit mondott, hogy a brit kormány reményei szerint a lehető leghamarabb sikerül megállapodásra jutni az EU-val a brit kilépés feltételeiről.

Dominic Raab levele szerint a kilépés feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezet és a kapcsolódó jegyzőkönyvek 95 százalékban elkészültek, a Brexit-tárgyalási folyamat vége "egyértelműen látótávolságon belül van", és bár "maradtak még akadályok, ezek leküzdése nem bizonyulhat lehetetlennek".

A Brexit-ügyi miniszter elismerte, hogy mindkét félnek vannak aggályai: Londonnak az Egyesült Királyság alkotmányos és gazdasági integritásával, valamint saját egységes piacának védelmével, az Európai Uniónak pedig az uniós egységes piac és a vámunió integritásával kapcsolatban.

A nézeteltérések ellenére azonban a felek nem állnak messze a megállapodástól ezekben az ügyekben - írta az alsóházi Brexit-bizottság elnökének küldött levelében a Brexit-ügyi tárca vezetője.

A Brexit-tárgyalások legnagyobb horderejű megoldatlan kérdése - amely közvetlenül és egyaránt érinti az Egyesült Királyság és az EU Raab által is említett piaci és területi integritását - az, hogy miként lehet elkerülni a hosszú évek óta nem létező határellenőrzés újbóli bevezetését Észak-Írország és az Európai Unióban maradó Ír Köztársaság 499 kilométeres határszakaszán, amely a Brexit után az Egyesült Királyság és az Európai Unió egyetlen szárazföldi vámhatára lesz.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×