eur:
408.55
usd:
385.61
bux:
77965.78
2024. november 19. kedd Erzsébet

Ezért nem lehet Horvátország az OECD tagja

Egy határvita miatt Magyarország mellett Szlovénia is ellenzi Horvátország felvételét az OECD-be, és ez a két fél között nehezebben rendezhető, mint a magyar ellentét - véli a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára. Tóth Norbert közgazdász szerint az OECD olyan elitklub, amelyiknek bármelyik tagja megvétózhatja egy másik ország felvételét.

Az OECD a nemzetközi szervezetek többségétől eltérően félig zárt szervezet, ami azt jelenti, hogy nem olyan könnyű csatlakozni hozzá – mondta Tóth Norbert közgazdász, egyetemi tanár, hozzátéve, hogy nem lehet felvételi kérelmet benyújtani, hanem a Tanácsnak nevezett legfőbb döntéshozó szervében a tagállamoknak egyhangúlag kell arról dönteniük, meghívnak egy államot a szervezetbe.

„Csak olyan ország lehet az OECD tagja, amelyben többpártrendszerű demokrácia van, a gazdasági feltétel pedig az, hogy kapitalista legyen. Stabil piacgazdasággal rendelkező országnak kell lennie, ahol nincsenek jelentős zavarok a piac szereplői között.”

Bármelyik tagállam megvétózhatja egy ország felvételét, ameddig csak akarja – hangsúlyozta a közgazdász. Tóth Norbert hozzátette, az elitklubba jelenleg két ország akadályozza – feltehetőleg átmenetileg – Horvátország felvételét.

„Szlovénia vétója tűnik tartósabbnak és nehezebben feloldhatónak. A két országnak határvitája van, amit ugyan egy választott bíróság eldöntött, de Horvátország ezt nem akarja tudomásul venni és végrehajtani. Ez tűnik keményebb diónak.”

Magyarország és Horvátország között pusztán befektetővédelemről van szó, az általános politika nem, csak gazdaságpolitikai megfontolások játszanak szerepet – mondta Tóth Norbert. Az egyetemi tanár hozzátette, vannak olyan vállalatok, például a MOL, amelyeknek érdekeltségeik vannak Horvátországban.

„A horvát gazdaságpolitikai felfogás megváltozott, nem minden ágazatban üdvözli a külföldi befektetéseket. A horvát gazdaságban a finomított kőolaj- és a szénhidrogén-export húzóágazatnak minősül és megpróbálja kiszorítani a külföldi befektetőket. A MOL szempontjából ez azonban sérti a magyar gazdasági érdekeket.”

Ha az akadályozó országokkal meg tudnak állapodni, zöld jelzést kaphat a horvát csatlakozás – mondta Tóth Norbert.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyarország–Németország 0–0
Élő

Magyarország–Németország 0–0

A németek ellen játssza idei utolsó, egyben a Nemzetek Ligája 2024-es őszi csoportszakaszát záró mérkőzését a magyar labdarúgó-válogatott. Az már a meccs előtt biztossá vált, hogy a németek nyerik a csoportot, a magyarok a harmadik helyen végeznek, s majd a B-divízió egyik második helyezettjével játszanak márciusban az A-divízióban való bennmaradásért.

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×