A kontinens legjobb borászatának választották a Szepsy Pincészetet Firenzében, a Golden Vines Awards díjkiosztón, idősebb Szepsy István pedig bekerült a Hírességek Csarnokába. Ifjabb Szepsy István megkeresésünkre jelezte, hogy fontos céljuk marad a folyamatos megújulás és a prémium tokaji borok fejlesztése, ugyanakkor arról is beszélt, hogy ebben az ágazatban is okozhat súlyos nehézségeket az energiaválság.
Nagyon fontosnak tartja, hogy az elismerést külföldi szakemberek ítélték oda, de erősíti a presztízsét a korábbi díjazottak névsora is. Nagy dolog szerinte, hogy a francia, olasz, spanyol, német márkák között magyar is felmerülhet. Úgy látja, a két elismerés megerősíti azt, hogy helytálló az, amit ők gondolnak a magyar, illetve a tokaji borról.
„A borvidékeknek világszerte van egy olyan nehézsége, hogy nehezen tudnak megújulni, mert nagyon tradícióhoz kötött a borkészítés. Ebben a változó világban fontos, hogy meg tudjunk újulni, és a megújulást mindig úgy kell tervezni, hogy ugyanezekben a pincékben, ugyanezeken a szőlőhegyeken, ugyanezekkel a szőlőfajtákkal mégis speciálisabban kell elkészíteni azt, ami már több száz éve készül a borvidéken. A magasabb értékek kiemelése, ami termőhelyhez köthető, vagy a fajta speciális bemutatása az, ami elsősorban ahhoz vezetett, hogy a szakma felfigyelt a márkánkra” – mondta a megújulás lehetőségeiről Ifjabb Szepsy István.
De a megújulás nem jöhet létre olyan évjárat nélkül, amelyik támogatja az erőfeszítéseket, ez náluk a 2017-es volt, azon kívül a fajtaismeret, a termőhelyek és a technológiák speciális ismerete kellett, hogy egy időbe essen.
„2017-ben két olyan aszút tudtunk készíteni, ami egy-egy különleges parcellának a termése Tokaj történelmi dűlőiből, Mádról, a Szent Tamás és a Becsek dűlőkből,
ezek megfelelő korú ültetvényei, mindent a megfelelő technológiai időben meglépve, olyan hordóba és akkor palackozva, úgy érlelve, ahogy jó. Ezeknek a 2020-as megjelenése volt az, ami segítette azt, hogy a márka magasabb szintre lépjen” – vázolta fel a kitöréstörténetet a borász.
A díjról elmondta, hogy pénz nem jár vele, a járulékos anyagi előnyök most jelentkezhetnek, de ezt még csak most élik meg, ilyen nemzetközi platformon korábban sosem szerepeltek.
Abban bízik, hogy a díj hatására változik a fogyasztói kör, hogy szélesebb körben ismertek lesznek a boraik. A fejlesztéseik az eddigi vonalat követik majd, két olyan tokaji borkategória van, ami nemzetközileg leginkább fejleszthető,
- a száraz fehérborok, a száraz furmint, ami segít az aszú újrafelfedezésében,
- a másik pedig maga a tokaji aszú.
További fontosak is vannak, például a késői szüretelésű szamorodni, de ez a kettő kiemelt jelentőségű, ezek hozhatják a következő elismeréseket, ezek finomhangolása zajlik majd a következő időszakban.
A borászat nehézségeivel kapcsolatban elmondta, hogy a világjárvány is rossz helyzetet teremtett a vendéglátóhelyek bezárásával mindenhol a világban. Most jön az energiaválság, részleges, vagy teljes bezárásokra számít.
„Ez a prémiumborok értékesítésében kulcsfontosságú, mert bizonyos árszint felett az üzletláncokban való értékesítés elképzelhetetlen” – szögezte le Ifjabb Szepsy István. Mint mondta, most mindenki retteg, hogy a prémiumborok piacát hogyan gátolják az energiaproblémák.