Ahogy arról az Infostart is beszámolt, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) kérésének eleget téve október 26-tól 5000 forintra módosította az egy visszaváltási tranzakcióra vonatkozó határértéket az italcsomagolásokat visszaváltó automatáknál. A társaság az InfoRádió megkeresésére közölte: korábban is volt már egy limit, amelyet akkor 9000 forintban határoztak meg. A MOHU tájékoztatása szerint a mostani változás a felhasználók mindössze hat ezrelékét érinti.
Az októberi adatok alapján az egymillió visszaváltásból mindössze 600 esetben váltottak vissza 5000 forintnál magasabb értékben csomagolásokat a vásárlók.
Az OKSZ főtitkára, Kozák Tamás azt nyilatkozta a Pénzcentrumnak, hogy túl sok volt a visszaélés a nyomtatott utalványokkal, különösen az üzletszerűen visszaváltók miatt, azért tartották indokoltnak a limitmódosítást. A portál más, kereskedelmi iparági forrásai is megerősítették, hogy tapasztalataik szerint a nagytételes „palackvadászok" jellemzően nem vásárolták le az utalványokat, hanem kikérték a készpénzt a kasszákból, így az automatát üzemeltető boltoknak nem keletkezett bevétele, ellenben csökkent a készpénzállomány.
A rendszer indulása óta a felhasználók átlagosan 20 palackot vagy dobozt váltottak vissza egy alkalommal,
ezen belül az azonnali banki átutalást választók átlagosan 25 darabot, a jótékonysági felajánlással élők pedig átlagosan 5 darabot vittek vissza.
Az 5000 forintos limit egy visszaváltásra vonatkozik, ezért ha valaki száznál is több palackot vált vissza, a századik palack vagy doboz automatába helyezését követően elég egy újabb tranzakciót indítani. Azt már korábban bejelentették, hogy újítások sorával nőhet a MOHU új esztergomi hulladékudvara az ország régebbi hulladékudvarai fölé.
A társaság a következő tíz évben 83 új hulladékudvart nyit országszerte, jövőre pedig útnak indítja mobil hulladékgyűjtő flottáját. A MOHU célja, hogy a mintegy 4-5 millió tonna éves hazai szilárd hulladék minél nagyobb részét újrahasznosítsa.
A koncesszió előtt a hazai újrahasznosítás aránya 32 százalék körül volt. Az Európai Unió elvárása, hogy Magyarország 2035-re a teljes hazai hulladékfeldolgozási arányt 65 százalékra növelje, míg az úgynevezett lerakókra kerülő hulladék arányát leszorítsa 10 százalékra.