eur:
411.31
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Group of kids playing video games on smart phone after school
Nyitókép: Getty Images

Oktatáskutató az iskolai mobiltilalomról: a központi szabályozás rávezetheti a diákokat az önfegyelemre

Eddig sem lehetett korlátozás nélkül használni a mobiltelefonokat az osztálytermekben, de egységes szabályozás híján erről sokszor a tanárnak vagy az igazgatónak kellett döntenie. Az MCC Tanuláskutató Intézetének oktatáskutatója az InfoRádióban elmondta: a kormány rendelettervezete – amely szeptembertől léphet érvénybe – mindenhol tiszta vizet önthet a pohárba.

A szakértők és a szülők körében egyaránt komoly viták övezik a mobiltelefonok iskolai használatának tiltásáról szóló rendelettervezetet. A július 18-án a kormany.hu oldalon megjelent tervezet 2024. szeptember 1-jétől erősen korlátozná az okoseszközök használatát az oktatási intézményekben. Többek közt a mobiltelefonok is korlátozott tárgynak minősülhetnek tanítási időben az általános iskolákban, a gimnáziumok 5–12. évfolyamán, valamint a szakgimnáziumok 9–13. évfolyamán. A tervezet szerint a telefonokat reggel ugyan be lehetne vinni az iskolába, de rögtön le kellene adniuk a diákoknak, és csak a tanítás idő végeztével kapnák vissza.

Az MCC Tanuláskutató Intézetének oktatáskutatója a központi szabályozás szükségessége mellett érvelt az InfoRádióban. Szakos Enikő elmondta: az elmúlt évtizedekben a telefon és az internet használatával nagyon megváltozott az életritmusunk, és az is, hogy miként gondolkodunk általánosságban az iskoláról. Úgy véli, egyáltalán nem mindegy, hogy a gyermekek milyen eszközöket visznek be magukkal a tanórákra.

A szakértő hozzátette: sokan nem veszik figyelembe azt a tényt, hogy

az elmúlt harminc évben nem változott olyan jelentős mértékben a gyermekek idegrendszere és agyműködése, mint amennyit fejlődtek ezek az okoseszközök,

miközben a környezetünkben is folyamatosan nagy átalakulások tapasztalhatók. Mint fogalmazott, a gyermekeknek még mindig személyes interakcióra, megfelelő nevelésre, szülői és felnőtt példaképekre van szükségük. Az az ideális, ha az órák közötti szünetekben beszélgetnek, játszanak egymással a diákok, sőt még a veszekedések, konfliktusok is formálják a személyiségüket, tapasztalatokat szereznek különböző élethelyzetekben.

Az NKE Nemeskürty István Tanárképző Karának stratégiai fejlesztési osztályvezetője szerint fel kell hívni a gyermekek figyelmét arra, hogy ha éppen elkalandoznak vagy unatkoznak, akkor nem rögtön valamilyen kütyüt kell elővenni, hanem ilyen helyzetekben

rá kell őket vezetni az önfegyelemre, az önszabályozó tanulásra, aminek az oktatáskutató megítélése szerint jó keretet ad, ha elveszik tőlük a mobiltelefont az iskolában.

Szakos Enikő emlékeztetett: világszerte nagyon sok helyen bevett szokás, hogy elveszik a telefonokat a diákoktól a tanítási nap elején, és csak sürgős vagy kivételes esetben adják nekik vissza még távozás előtt. „Központi szabályozás ugyan nem volt érvényben, de eddig is voltak szabályok arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet használni a telefont, és a közoktatási intézmények saját hatáskörükben eddig is megtilthatták ezeknek az eszközöknek a tanterembe való bevitelét” – tette hozzá az oktatáskutató.

Sok intézményben mostanáig az volt az elvárás, hogy a táskában kikapcsolt állapotban kell lenniük ezeknek a készülékeknek tanítási időben, más helyeken egyes tanárok megengedték, hogy bizonyos órákon, helyzetekben használhassák a diákok a telefonjukat. A szakértő kiemelte:

ha nincs egységes szabályozás, az különbségeket, feszültségeket szülhet egy osztályon belül, de akár a tanárok és a szülők között is.

A központi szabályozással ezt el lehetne kerülni, hiszen mindenkire egységesen ugyanaz a szabályzat vonatkozna.

Szakos Enikő szerint az intézkedés elsősorban nem a tanárokért van, hanem a gyermekek érdekében és védelmében vetődött fel, ezért amíg az önszabályozó tanulást és a kellő önfegyelmet nem sajátítják el, addig segíteni kell nekik a keretek kijelölésével.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×