eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 27. vasárnap Zita
Nyitókép: pixabay

Rengeteg a fagyhalál Magyarországon

November közepére már 25-en hunytak el fagyhalál következtében. A Magyar Szociális Fórum szerint ennek egyik oka az állami gondoskodás hiánya. A rendszerváltás óta egy nagyközségnyi ember halt fagyhalált Magyarországon. 

Az elhunytak többsége idős, magányos, beteg ember és fűtetlen lakásában hűlt ki. Egy részük otthon hunyt el, másokat kórházba szállítottak, de már nem tudtak rajtuk segíteni - ismertette a részleteket a Magyar Szociális Fórum alapítója. Simó Endre kiemelte: elég 5-10 fok ahhoz, hogy egy legyengült, idős, beteg szervezet felmondja a szolgálatot, és bekövetkezzen a helyrehozhatatlan.

Elmondta: az áldozatok között nemcsak idős emberek voltak, olyanokat is elragadott a fagy, akik a szabad ég alatt éjszakáztak. A tragédiák oka szerinte a hideg mellett a szétzilált szociális háló.

Úgy látja, a hajléktalanságot egy év alatt fel lehetne számolni kellő politikai akarattal. Emellett meg kellene erősíteni az idősek gondozását szolgáló hálót, ezzel kiküszöbölni a fagyhalál egyik fő okát. A másik fő ok szerinte a lakhatás hiánya, az, hogy sokan kerülnek az utcára olykor családostól, és a gyerekeket állami gondozásba veszik. Emlékeztetett arra, hogy követelték, iktassák az alaptörvénybe a lakhatási jogot, ám ez nem történt meg.

A Magyar Szociális Fórum alapítója szerint a korábbi mérséklődés után három éve megint emelkedik a fagy miatt elhunytak száma.

Tavaly 210 áldozatot szedett a hideg.

Kiemelte, az egymásra odafigyeléssel, a szolidaritással életet lehet menteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Új értelmet nyer a „Made in America” - A nearshoring jelenség Közép-Amerikában

Új értelmet nyer a „Made in America” - A nearshoring jelenség Közép-Amerikában

Miközben az Egyesült Államok kínai közvetlentőke-befektetés tranzakciói 10 milliárd dollár alá csökkentek, 2022-ben Latin-Amerikába rekordmennyiségű, összesen több mint 224 milliárd dollárnyi amerikai FDI áramlott be. A geopolitikai bizonytalanság és a Kínával való kereskedelmi feszültség fokozódása révén még inkább felértékelődik a régió, különösen Közép-Amerika, az Egyesült Államok számára, ami a nearshoringtrendek folytatódását és erősödését predesztinálja. Az Energiastratégia Intézet nearshoring sorozatának 2. része.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 27. 06:57
×
×
×
×