eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A MH Honvédkórház újonnan átadott I. Fázisú Klinikai Farmakológiai Laboratóriumának egyik kezelőszobája 2017. március 28-án. A fázis I. vizsgálat során első alkalommal próbálnak ki új gyógyszerhatóanyagot emberen.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Felfoghatatlan összegeket nem tudnak kifizetni beszállítóiknak a kórházak

Csak augusztus hónapban 6 milliárd forinttal nőtt a kórházak lejárt tartozása.

A Magyar Államkincstár (MÁK) friss adataiból kiderül, augusztusban mintegy 6 milliárd forinttal nőtt a magyar kórházak lejárt fizetési határidejű adóssága, ezzel a nyár végére átlépte az 53 milliárd forintot az összeg - írja a Napi.hu. A summa felét ráadásul már több mint két hónapja ki kellett volna fizetni a beszállítóknak.

Az idei évi növekedés az adatok alapján 38 milliárd forint. Ágazati szereplők - mint a lap írja - a háttérben a "féktelen bérversenyt" látják.

Tavaly augusztusban 6 helyett még csak 1,3 milliárd forinttal nőtt az adósság, ugyanekkora tartozásállomány pedig, mint most, csak november végére jött össze. Az év végére 70 milliárdhoz közelíthet a tartozásállomány.

A legnagyobb adós a Honvédkórház (3,7 milliárd forint, ebből 2 milliárd kifizetési késése több hónapos). Rosszul áll a Debreceni Egyetem is (2,8), de a szegedi és a pécsi intézmény is közelíti a 2 milliárdos mínuszt.

A 100 kórházból további 15 intézményben haladja meg az egymilliárdot a kifizetetlen számlák értéke (Péterfy, Dél-pesti, Békés megyei, Jász-Nagykun-Szolnok megyei).

Az állami szervek adósságaira jutott forrás, hisz

nullszaldós az Országos Mentőszolgálat (OMSZ), az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ),

a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK), az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) valamint az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) is.

Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatójától a lap úgy tudja, egy új finanszírozási rendszer előkészítésén dolgoznak, ellátásalapú, eredményorientált rendszerben gondolkodnak, amelyben az intézmények nem több kapacitásért (tvk), hanem több ellátási feladatért pályázhatnának. Az átalakítás fedezete pedig elméletben az a 40 milliárd forint, ami már ez év elejétől rendelkezésre áll.

A kórházi beszállítók késleltetett kifizetése a kkv-szektort érinti legrosszabbul.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×