eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Rendőrök helyszínelnek a Viking Sigyn szállodahajón a Duna Margit híd és Árpád híd közti szakaszán 2019. május 30-án. Heten meghaltak, amikor a luxushajó összeütközött a Hableány nevű turistahajóval a Parlament közelében 24-én éjszaka, majd a kishajó felborult és elsüllyedt 33 dél-koreai turistával és a két fős magyar személyzettel a fedélzetén.
Nyitókép: MTI/Lakatos Péter

Hajóbaleset a Dunán: őrizetbe vették a szállodahajó kapitányát

Halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség az ukrán állampolgárságú 64 éves odesszai férfit, és előterjesztést tettek letartóztatása indítványozására.

A BRFK közleménye szerint a szerda esti tragikus baleset körülményeinek tisztázása érdekében a BRFK igazságügyi hajózási nautikai szakértő bevonásával nyomozást rendelt el.

A nyomozók szemlét tartottak, tárgyi bizonyítási eszközöket foglaltak le. A nyomozás során beszerzett személyi és tárgyi bizonyítékok alapján felmerült a személyre szóló megalapozott gyanú, ezért

a szállodahajó ukrán állampolgárságú kapitányát a nyomozók halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt gyanúsítottként hallgatták ki.

A 64 éves odesszai lakost - kihallgatását követően - őrizetbe vették és előterjesztést tettek letartóztatása indítványozására.

Mint arról beszámoltunk, a svájci székhelyű Viking hajózási társaság száztonnás Sigyn nevű szállodahajója és a 40 tonnás Hableány sétahajó szerda este 21.05-kör ütközött össze a Margit hídnál. A Hableány fedélzetén 35-en tartózkodtak: 31 dél-koreai turista, két szintén dél-koreai idegenvezető és a kéttagú, magyar személyzet. Összesen hét embert sikerült kimenteni a vízből, közülük még egy van kórházban, több bodája eltörött, hosszabb megfigyelésre szorul. A túlélők mindannyian dél-koreaiak. Eddig 7 holttestet találtak, 21 ember - köztük a hajó legénységének - sorsáról semmit sem tudnak, nagy erőkkel folyik utánuk a kutatás.

Korábban a svájci székhelyű Viking hajózási társaság megerősítette, hogy Sigyn nevű sétahajója részese volt szerda esti budapesti balesetnek. A Viking hajóján lévők közül senki nem sérült meg. A társaság együttműködik a hatóságokkal a baleset körülményeinek kivizsgálásában - közölte a cég.

Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő elképzelhetőnek nevezte, hogy az előzési szabályok be nem tartása vezetett a szerda esti katasztrófához a Dunán, mint mondta

a két hajó rádiókommunikációjából sok minden ki fog derülni.

Horváth Imre, a Magyar Hajózási Országos Szövetség főtitkára arról is beszélt, hogy a Duna teljes magyarországi szakaszán közlekedő valamennyi hajó összes közlekedési tevékenységét, mozgását rögzítik a rádiókommunikációval együtt. Amint ezt a rendőrség kikéri, megvizsgálja, ki fog derülni, mi történt a baleset pillanatában.

Bencsik Attila, a Magyar Belvízi Fuvarozók Szövetségének elnöke a tragédiáról napvilágra került, nem túl jóminőségű videó alapján arról beszélt az InfoRádiónak, hogy nem is kellett jelentős sérülés vagy lék a Hableányon ahhoz, hogy pillanatok alatt elsüllyedjen.

"Ha a kis személyhajó a magasabban lévő, áradás felőli pozícióban volt, akkor gyakorlatilag

az ütközés után a víz nyomása fordította be a másik, nagyobb hajó alá a kisebb hajótestet".

Az Infostart beszámolóit a szerdai dunai katasztrófáról elolvashatja ebben a folyamatosan frissülő cikkgyűjteményben.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×