eur:
412.84
usd:
397.25
bux:
79297.7
2024. december 23. hétfő Viktória
Az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred AM-31 Dunaújváros hajója részt vesz a hajóbalesetben elsüllyedt Hableány turistahajó állapotának vizsgálatában Margit híd alatt 2019. május 30-án. Legalább heten meghaltak, amikor május 29-én éjszaka a Viking Sigyn szállodahajó és a Hableány turistahajó összeütközött a Margit híd közelében, majd a turistahajó felborult és elsüllyedt 33 dél-koreai turistával és a kéttagú magyar személyzettel a fedélzetén. A rendőrség büntetőeljárás keretében, szakértők bevonásával vizsgálja a hajóbalesetet.
Nyitókép: MTIMáthé Zoltán

Hajóbaleset: ezért nem volt esély a túlélésre

Ilyen hideg vízben és erős sodrásnál szinte esélyük sem volt a hajóbaleset áldozatainak, hogy életben maradjanak - mondta az InfoRádiónak Zelenák József a Magyar Búvár Szakszövetség technikai alelnöke.

"Ennyi idővel a baleset után mentésről már nem lehet beszélni,

ilyen körülmények között nem látok arra esélyt, hogy bárki is életben legyen,

ha csak nem került valahogy valaki a partra, és ott lehetne menteni" - mondta InfoRádióban Zelenák József, a Magyar Búvár Szakszövetség technikai alelnöke, és azt is valószínűtlennek tartja, hogy a roncsban bárki is életben lenne, mert nagyon kicsi a hajó, ráadásul gerincre süllyedt.

Mint kifejtette, a menekülés szinte lehetetlen volt, olyan gyorsan történt a baleset, annak volt csak esélye, aki a fedélzetről a vízbe ugrott vagy esett.

"Az emberek ruházata nagyon gyorsan telítődik vízzel, ez gátolja még az úszni tudó emberek mozgását is a vízben.

Az emberi test nagyon rövid idő alatt kihűl, még akkor is, ha nem szerzett olyan fizikai sérülést, amely akadályozná az úszásban. Görcs áll be a vázizomzatban, és elmerül"

- mondta a búvár, és hozzátette, aki megmenekült, elsősorban a szerencsének köszönheti az életét. Másodsorban annak, hogy nagyon hamar észlelték a balesetet, és gyorsan érkezett a segítség.

A szakértő szerint a további tevékenységet nagyon megfontoltan kell végezni, és ilyen magas vízállás, ekkora vízsebesség, a korlátozott látási viszonyok mellett nem szabad kockáztatni újabb emberéleteket. A honvédség és a katasztrófavédelem búvárai most már a kiemelésre tudnak koncentrálni, de a roncs eltávolítása már nem igényel sietséget. A műveletet nehezíti, hogy a víz 10-12 fokos, áradás van Budapesten, és újabb árhullám várható.

"A sodorvonalban rendkívül erős a sodrás, a hídpilléreknél pedig, ahol összeszűkül a folyó, ez megtöbbszöröződhet.

Ebben búvármerülést végrehajtani rendkívül nehéz és kockázatos,

az áradó víz nagyon szennyezett, rossz a látótávolság, és csak speciális felszerelésben lehet merülni" - mondta Zelenák József.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 14:20
×
×
×
×