Nincs olyan információm sem a kivitelezőktől, sem a projektigazgatóságtól, amely alapján arra lehetne számítani, hogy nem indul meg az utasforgalom március végén - mondta a 3-as metró felújításáról Tarlós István. Hozzátette, várhatóan 2021-re létrejöhet az elektronikus jegyrendszer, amelynek eddigi kezelése Budapest főpolgármesterének megfogalmazása szerint nem a BKK legsikeresebb beruházása.
A főpolgármester a főváros idei, szerdán elfogadott költségvetéséről elmondta, hogy az egyensúlyban van a keletkezet hiány is kezelhető.
Mint mondta, 386 milliárd a költségvetési főösszeg, de ebben az egészségügy és az oktatás nincs még benne. Ezt nagyrészt a 266 milliárd forint bevétel mellett az önkormányzat birtokában lévő értékpapírokból és korábbról fennmaradt tartalékból fedezik majd. Tarlós István elmondta, hogy a hiány így 66 milliárd forint lesz, amelyet hitelből egyenlítenek ki.
Tarlós István arról is beszélt, hogy Budapest helyzetén javítana, ha nagyobb mértékben részesülne a fővárosban megtermelt személyi jövedelemadóból. A főpolgármester az idegenforgalmi adó lehetőségét is felvetette a kormányfőnek.
Tavaly ősszel, szeptemberben, októberben a miniszterelnöktől nekem összességében 107 milliárd forintot sikerült szerezni a városnak
– tette hozzá a főpolgármester.
A főváros komoly változásokat szeretne elérni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér működése közben keletkező zajterheléssel kapcsolatban, mert az súlyosan érinti néhány kerületet – mondta a főpolgármester. Mint mondta: szeretnék elérni, hogy a mély alvás időszakában, éjfél és 5 óra között teljes repülési tilalmat vezessenek be.
A reptérnek Tarlós István szerint változtatnia kellene a zajmérés módszerén, illetve a zajszint ellenőrzését a Közlekedési Hatóságra bízná az önkormányzat.
A repülési vonalat pedig Vecsés felé módosítaná a főpolgármester.
A főpolgármester arról is beszélt, hogy a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának csütörtöki ülésén melyek voltak a legfontosabbak napirendi pontok. Mint mondta, szó volt:
- a Lánchíd felújításáról
- a BKV járműcseréjének folytatásáról
- az új közlekedési múzeumról
- az Eiffel Műhelyházról
- az Országos Levéltár elhelyezéséről
- az MTK sportlétesítményéről
Az ülésen felállítottak egy kodifikációs és – a miniszterelnök jóváhagyásával – egy közbeszerzési törvény módosítását előkészítő munkacsoportot. Tarlós István javasolta a jogszabály, mert az most "károkat okoz, hasznot nem hoz, a folyamatokat lassítja”.
A Budapest 2030 hosszútávú fejlesztési kormányzati és fővárosi fejlesztési terv véglegesítését is tárgyalták, emellett Gulyás Gergely miniszterrel leltárt készítettek, három kategóriába sorolták a budapesti fejlesztéseket.
Lesznek, amelyeket csak a főváros bonyolít le, olyanok, amiken a főváros és a kormányzat közösen dolgozik, illetve lesznek állami beruházások is.
Sokkal radikálisabb és operatívabb lépésekre van szükség – hangsúlyozta a drogprevencióról szólva a főpolgármester. Mint mondta, a Budapesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum létrehozásával a cél, hogy az iskolákban és azok környékén visszaszoruljon a droghasználat. Hozzátette, a fórum feladatait, célkitűzéseit, működési rendjét, valamint a munkájában résztvevők körét a fővárosi közgyűlés következő ülésen mutatja be.