eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Pexels
Nyitókép: Pexels

Évekig elhúzódhat a nagy gyógyszerdobozcsere

Elindult az új uniós gyógyszerazonosítási rendszer. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója elmondta, hogy egy ideig egy készítménynek kétfajta csomagolása is lehet forgalomban.

A vényköteles gyógyszerek csomagolása február 9-től megváltozott, minden vényköteles szert biztonsági elemmel kell ellátni. Az egyik egy QR-kódhoz hasonló egyedi azonosítójel, amit a gyógyszertárban a patikus tud leolvasni, és ha nem jelez problémát, akkor kiadható a gyógyszer a betegnek. A másik a doboz bontatlanságát garantáló eszköz, amit dézsmazárnak is neveznek. Csak úgy lehet kinyitni a dobozt, ha ezt a zárat felbontják.

"A már forgalomban lévő gyógyszerek még a régi kiszerelésben kaphatók, ezért előfordulhat, hogy ugyanaz a gyógyszer kétféle csomagolásban jelenik meg.

Ezen átmeneti időszak hossza attól függ, hogy mennyi a lejárati idejük a most is forgalomban lévő termékeknek. A maximális idő öt év, de arra számítunk, ennél jóval hamarabb kikerülnek az eladási láncból a régi csomagolású dobozok" - mondta az InfoRádióban Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója.

Az OGYÉI vezetője arra is kitért, hogy az átállás nem okozott ellátási problémát, és hozzátette, a magyar gyógyszerellátási lánc zárt és biztonságos, ezért nem is számítanak arra, hogy ténylegesen hamis gyógyszereket szűrne ki az új rendszer. Kezdetben lehetnek technikai jelzések, de egy stabilizációs periódus után a főigazgató szerint ezek is el fognak tűnni, és jelezte, a problémák esetén a megfelelő kommunikációra felkészítették az ellátási lánc minden szereplőjét.

"Ez a rendszer nagyon fontos út afelé, hogy a gyógyszertudatosságot fokozzuk.

Az interneten vásárolt, és sokszor nem megfelelő forrásból származó gyógyszerek ellen azonban nem véd bennünket, ezért arra kérjük a lakosságot, hogy ezt a csatornát ne is használja.

A magyar gyógyszertári láncon keresztül minden fontos gyógyszer elérhető" - figyelmeztetett Szentiványi Mátyás. Hozzátette ugyanakkor: a rendszer nagy előrelépés afelé, hogy hamis a gyógyszereket kiszűrjék az ellátási láncból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×