eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára napirend előtti felszólalásra válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. július 2-án.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Új érvet talált a CEU ellen Rétvári Bence

Tizenkétszer annyi uniós pénzt nyert pályázat útján a "Soros-egyetem", mint a Corvinus, ebből az erőforrástárca parlamenti államtitkára azt a következtetést vonta le: a CEU egy "üzleti modell".

A kormány el akarja üldözni a CEU-t Magyarországról, pedig az előkelő helyen szerepel az egyetemek nemzetközi rangsorában - fogalmazott az Országgyűlésben napirend előtt Mellár Tamás, a Párbeszéd képviselője.

"Az összes rangsorból egyetlen olyan rangsor van, amelyikben az első ötszázban van magyar egyetem, a Szegedi Tudományenyetem" - hangsúlyozta, hozzátéve, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Műegyetem is a 800.-1000. hely között fellelhető, ahol ő tanít, a Pécsi Tudományegyetem a 701-750. között található. Miközben a Central European University ott szerepel a legjobb kétszáz között.

Az ellenzék direkt csinál politikát az úgynevezett Soros-egyetem ügyéből - mondta válaszában az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. A többi intézmény már képes volt megfelelni a törvényeknek, a CEU azonban többletjogokat kér - tette hozzá Rétvári Bence, aki egy új érvet is felsorakoztatott az eddigiek mellé:

"A Soros-egyetem valóban vezet bizonyos rangsorokban, például a Horizon2020 uniós támogatások elnyerési rangsorában, 14 millió euró összeggel. A Corvinus Egyetem 1,2 millió környékén sincsen. Ebből is látszik, ez egy üzleti modell: Magyarországon kiadnak egy amerikai diplomát."

A felsőoktatási törvény alapján négy ország hét felsőoktatási intézményének kell államközi szerződést felmutatnia ahhoz, hogy tovább működhessenek. Még ketten adósak ezzel: a Bostoni Egyetem és a CEU. A magyar kormány egyelőre nem írta alá a szerződést New York állammal, ezért a CEU arra készül, hogy jövőre elköltözik Bécsbe.

Ugyancsak kedden az Országgyűlés jóváhagyta viszont az amerikai Notre Dame egyetem magyarországi működését támogató megállapodást - 144 igen szavazattal, 10 nem és 6 tartózkodás mellett. A szintén amerikai McDaniel College már tavaly megkapta a támogatást.

Hétfőn a Parlament folyosóján az ATV riportere elcsípte Orbán Viktor miniszterelnököt a kérdéssel: mikor állapodnak meg New York állammal a CEU működésének támogatásáról? A kormányfő csak ennyit válaszolt: majd ha eljön az ideje.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×