eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. október 3-án.
Nyitókép: MTI / Kovács Attila

Rétvári Bence nem tartja világszínvonalú egyetemnek a CEU-t

A hulladékgazdálkodástól a CEU-ig, Demeter Márta ügyétől a klímaváltozásig sok minden szóba került napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén.

A szocialista Molnár Gyula a szemétszállítás fennakadásaira hívta fel a figyelmet, felszólította a kormányt, hogy adja vissza a hulladékgazdálkodást a települési önkormányzatoknak. Szemét nem marad elszállíttatlanul – jelentette ki válaszában Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára.

A DK-s Arató Gergely azzal vádolta meg a kormányt, hogy ki akarja szorítani Magyarországról a CEU-t, mert fél a gondolat és a vélemény szabadságától. Az egyetem Bécsbe távozásával az egész ország veszít – szögezte le az ellenzéki politikus.

„Menjenek el inkább önök”

– kérte a kormánypárti képviselőket. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára válaszában következetesen Soros-egyetemnek nevezte a CEU-t, amit ő nem tart világszínvonalú intézménynek. Szerinte az egyetem előjogokat követel magának. Arra nem tért ki, hogy a kormány aláírja-e a CEU megmaradását garantáló dokumentumot.

Az LMP-s Schmuck Erzsébet elavultnak minősítette a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiát, szerinte a helyzet már rosszabb az abban felvázoltnál, ezért arra kérte a képviselőket, hogy ne szavazzák meg, hanem küldjék vissza a kormánynak átdolgozásra. Cseresnyés Péter államtitkár szerint viszont a stratégia aktuális és teljeskörű.

A jobbikos Z. Kárpát Dániel arról beszélt, hogy kár volt megszüntetni a lakástakarék-pénztári befizetések állami támogatását, mert a családi otthonteremtési kedvezményre nem mindenki jogosult. Példaként a gyermeküket egyedül nevelőket, az időseket és a társasházakat említette. Ráadásul a CSOK plusz összege elveszik a lakásáfa megnövelésével – mutatott rá. Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára ezekre a felvetésekre nem válaszolt, de azt elmondta, hogy szerinte a Jobbik lakástakarék-pénztárakat extra profitért működtető bankokat és biztosítókat szolgálja.

A Párbeszéd frakcióvezetője, Szabó Tímea szerint

a kormány újabb megszorításokra készül:

a cafeteria eltörlését, a lakáskassza megszüntetését, az állami létszámleépítést, a felsőoktatás fizetőssé tételét és az egészségügy magánosítását tartja ilyen intézkedésnek. Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára gépágyútűznek nevezte vitapartnere felszólalását, és azt az ideológiát vélte felfedezni mögötte, hogy az ellenzék nem pártolja a teljesítményt.

A KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter a most induló újabb konzultáció apropóján nemzeti közügynek nevezte a családok támogatását, Rétvári Bence államtitkár egyetértett vele és rámutatott, hogy a kormány intézkedései 20 százalékkal növelték a gyermekvállalási kedvet.

A fideszes Németh Zsolt Demeter Mártát vette célkeresztbe. Mint ismeretes, az LMP társelnökévé választott ellenzéki politikus tévesen vádolta meg a kormányfőt azzal, hogy egyik lányát egy honvédelmi géppel utaztatta, valójában egy katonatiszt hasonló nevű gyermeke volt az utas.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×