A használtautó-vásárlás számos buktatót rejt magában, de a piac tovább nő, idén még több gépkocsi cserél gazdát a használt személygépkocsik hazai piacán, meghaladva a tavalyi 700 ezres számot. A Budapesti Békéltető Testület ezért jó tanácsokkal segíti a fogyasztókat és a vállalkozásokat, mit tegyenek a viták megelőzése érdekében.
1. Autóvásárlásnál soha ne döntsenek hirtelen ötlettől vezérelve a fogyasztók, gondolják át alaposan, milyen célra vásárolják a gépkocsit, és hogyan fogják azt használni!
2. Ha később javítás kell, az új alkatrészek ára akár elérheti a használt autó teljes árát is. Lehet viszonylag olcsón kapni idősebb korú használt autót, de a javításhoz szükséges új alkatrészek nem a használt gépkocsi árához, hanem annak újkori értékéhez igazodnak.
3. Éljenek a fogyasztók az internet eszközével a válogatás során, és miután megvan a kiszemelt autó, nézzenek utána, van-e az adott szériának valamilyen típushibája.
4. Ha már megtaláltuk a kiszemelt autót, tisztáznunk kell, hogy ki az eladó és valóban tulajdonosa-e az autónak, vagy csak egy közvetítő. Az autó esetleges hibái miatt a papír szerinti tulajdonossal szemben lehet később fogyasztóvédelmi igényeket érvényesíteni, vagy pedig a bizományossal szemben (aki csak közvetítő kereskedő) akkor, ha ezt utóbbi kifejezetten elvállalta. Soha ne írjanak alá előre a fogyasztók biankó adásvételi szerződést, amelyben az eladó adatai és aláírása még üresen szerepelnek!
5. Nézzenek utána a fogyasztók már előzetesen is a kiszemelt járműnek a Belügyminisztérium „Gépjárműadat-lekérdező" nyilvántartásában! A rendszám alapján megtudják a megvásárolni szándékozott autó vagy autók hatóságilag nyilvántartott adatait, ezek között például az összes, az adott gépjárműre vonatkozóan rögzített kilométeróra-állást és a rögzítések időpontját, az esetleges körözés, de akár a forgalmazási korlátozás tényét is.
6. Az autó szemrevételezését mindenképpen alaposan, lehetőleg jó látási viszonyok között végezzék el! A fényezést elemről elemre haladva gondosan több szögből vegyék szemügyre, hogy az apróbb horpadásokat, karcokat, esetleg korrózióra utaló jeleket valóban felismerhessék! Célszerű a fényezés rétegvastagságát is ellenőrizni vagy ellenőriztetni, így szintén felismerhetőek és kiszűrhetőek az esetleges korábbi javítások.
7. Szenteljenek időt a fogyasztók a jármű motorterének alapos átvizsgálására is! Frissen mosott motornál keressék az esetleges olajiszap-lerakódásra, olajfolyásra utaló jeleket.
8. Különösen figyeljenek a fogyasztók a próbaút során a rendellenességekre, szokatlan zajokra! Lehetőség szerint még az adás-vételi szerződés megkötése előtt vizsgáltassák át a gépkocsit szakszervizben, a vizsgálat eredményéről kérjenek dokumentációt!
9. Fontos a tartozékok meglétének ellenőrzése, így különösen a gépkocsi eredeti két kulcsának megléte.
10. Azokért a hibákért, amelyeket a vevő az adásvétel során felismert, illetve kellő körültekintés mellett felismerhetett volna, nem lehet később már reklamálni.
11. Soha ne hagyja el a fogyasztó a vásárlás helyszínét írásba foglalt és az eladó által is aláírt szerződés nélkül! Abból legalább két példányt kell kapnia.