Az uhu nemcsak Európa, hanem a világ egyik legnagyobb termetű bagolyfaja – mondta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. Orbán Zoltán hozzátette, a tojók 20-30 százalékkal termetesebbek, mint a hímek.
„Az óriási termetű, 2-3 éves gyermek magasságát is elérő madár zsákmánylistáján az egérméretű kis rágcsálóktól a róka-, sőt őzgizda-termetű nagy gerincesekig sok minden szerepel.”
A faj Magyarországon a múlt század második felében a kihalás szélére került – mondta Orbán Zoltán. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője jelezte, Európában sok helyen tapasztalható, hogy az uhuk nagyvárosokba költöznek.
„Budapesten két pár is fészkel, a budai oldalon a közigazgatási határon található fészkekben idén 3, illetve 2 fióka is sikeresen felnevelkedett. Pest megyében összesen 13 fióka repült ki ebben az évben. Ez az elmúlt közel harminc év legjobb eredménye.”
A baglyok a Harry Potter-könyveknek köszönhetően egyre népszerűbbek, azonban ez okozhatja a vesztüket is.
2001-ben csupán néhány száz baglyot árusítottak az indonéziai madárpiacon, 2016-ban már tizenhárom ezret, ráadásul vadon élő, befogott példányokat.
„A baglyok nem igazán kalitkamadarak. Nem érdemes őket tartani, mert éjszakai életmódot élnek, nem túl látványosak: nappal üldögélnek, mint egy darab fa, nem csinálnak semmit, éjszaka aztán, amikor mi aludnánk, vadászni kezdenek. Különleges az emésztési rendszerük, szőrre, csontra van szükségük, nem lehet megoldani a táplálásukat nyers hússal. Nem nagyon lehet velük szociális viszonyt kialakítani, mint egy hullámos papagájjal. Hosszú az élettartamuk, 30-40 évet a kisebb fajok is gond nélkül elélhetnek.”
A bagolyfajok Európában védettek, az ilyen divathullámok állatok sokaságának okoznak óriási szenvedést – tette hozzá Orbán Zoltán.