Antal Emese kiemelte, melegben a legfontosabb az elegendő folyadékbevitel. A felnőttek szervezetének 60, a gyerekekének 70 százaléka víz, ezért nagyon hamar kiszáradhatunk – tette hozzá a Tét Platform szakmai vezetője.
„Ezért naponta nyolc-tíz alkalommal nyúljunk a flaskánkhoz.
A legfontosabb a csapvíz, az olyan ásványvíz, ami az izzadással elvesztett ásványi anyagokat is pótolja. És facsarhatunk magunknak különböző leveket.
Ne felejtkezzünk el a zöldségek és gyümölcsök tárházáról sem, válasszuk a minél magasabb folyadéktartalmúakat. Ezek szerencsére szezonálisak is: eper, cseresznye, dinnye, málna – mindent használjuk ki.
Együnk paradicsomot, uborkát, akár reggelire a szendvics mellé vagy csak magában.”
A sportolóknak és a szabadban dolgozóknak külön figyelni, nekik még több vízre van szükségük – hívta fel a figyelmet a dietetikus, hozzátéve, hogy kánikula idején az élelmiszerbiztonságra is oda kell figyelni.
„A meleget nemcsak mi, a baktériumok is szeretik.
Mindenképpen megbízható forrásból vásároljunk élelmiszereket, figyeljünk a fogyaszthatósági, minőségmegőrzési határidőkre. A hűtést igénylő termékeket minél hamarabb tegyük be a hűtőbe, mélyhűtőbe.
Arra is figyeljünk, hogy a nyers húst, tojást megfelelően, lehetőleg külön tároljuk és a felhasználásukkal is legyünk óvatosak – mondta Antal Emese.
„Jobb, ha ilyenkor nem eszünk nehezebb, zsírosabb ételeket, de szerencsére nem is nagyon vágyunk ilyenekre, ezek plusz munkát adnak a szervezetünknek.”