eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Megtalálták I. Szulejmán maradványait Szigetváron?

Egy kutatócsoport felajánlotta, hogy DNS-vizsgálattal segít bebizonyítani: valóban eltemették-e Szigetváron 1566-ban I. Szulejmán szultán maradványait - mondta el az InfoRádiónak a sírhelyet feltáró régészcsoport vezetője, Pap Norbert.

A korábbi feltételezett helyszínek kizárása után a modern technikának, elsősorban a talajradaros vizsgálatoknak köszönhetően a szigetvári szőlőhegyen vélhetően megtalálták az 1566-ban, a vár ostroma közben elhunyt I. Szulejmán török szultán sírhelyét – mondta el az InfoRádiónak Pap Norbert a Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok központjának igazgatója.

„Idén májusban és júniusban feltártunk egy épületet, amelyről azt gondoltuk, hogy mecset vagy dzsámi” - mondta az igazgató.

A mecset és a dzsámi között nincs építészeti különbség, csupán jogi, így a kutatóknak a leírásokra kell hagyatkozni – tette hozzá.

„Tudjuk a forrásokból, hogy ezen a helyen egy dzsámi állt, tehát azt gondoljuk, hogy ez egy dzsámi lehetett” - mondta Pap Norbert.

A Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok központjának igazgatója elmondta: I. Szulejmánt Isztambulban helyezték végső nyugalomra, ám a legendák szerint belső szerveit Szigetváron temették el.

„Úgy tartják a legendák és bizonyos források is arra utalnak, hogy a szultán testét egyfajta kezelésnek vetették alá, hogy tartósítsák, és ennek keretében eltávolították a belső szerveit, amelyet a helyszínen a sátrában el is temettek. Vannak nézetek, hogy ez talán nem is történt meg, de az utóbbi időben ismét megerősödtek azok a nézetek, hogy a temetés megtörténhetett” - fogalmazott Pap Norbert.

Perdöntő bizonyíték a maradványok szigetvári temetésére eddig nem került elő – tette hozzá Pap Norbert.

„Kaptunk egy ajánlatot, hogy megvizsgálnák ezt a mély gödröt, és ha ezek a vizsgálatok sikeresek lesznek, akkor kiderülhet, hogy volt-e a helyszínen temetés és kerülhettek-e oda belső szervek. Azt nem tudjuk megállapítani, hogy Szulejmáné volt-e, de azt igen, emberi DNS került-e oda” - jegyezte meg - a Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok központjának igazgatója.

A temetkezési hely körüli kisebb településen az ásatások 2018-ig biztosan eltartanak – mondta Pap Norbert az InfoRádiónak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×