eur:
408.05
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Megtalálták I. Szulejmán maradványait Szigetváron?

Egy kutatócsoport felajánlotta, hogy DNS-vizsgálattal segít bebizonyítani: valóban eltemették-e Szigetváron 1566-ban I. Szulejmán szultán maradványait - mondta el az InfoRádiónak a sírhelyet feltáró régészcsoport vezetője, Pap Norbert.

A korábbi feltételezett helyszínek kizárása után a modern technikának, elsősorban a talajradaros vizsgálatoknak köszönhetően a szigetvári szőlőhegyen vélhetően megtalálták az 1566-ban, a vár ostroma közben elhunyt I. Szulejmán török szultán sírhelyét – mondta el az InfoRádiónak Pap Norbert a Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok központjának igazgatója.

„Idén májusban és júniusban feltártunk egy épületet, amelyről azt gondoltuk, hogy mecset vagy dzsámi” - mondta az igazgató.

A mecset és a dzsámi között nincs építészeti különbség, csupán jogi, így a kutatóknak a leírásokra kell hagyatkozni – tette hozzá.

„Tudjuk a forrásokból, hogy ezen a helyen egy dzsámi állt, tehát azt gondoljuk, hogy ez egy dzsámi lehetett” - mondta Pap Norbert.

A Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok központjának igazgatója elmondta: I. Szulejmánt Isztambulban helyezték végső nyugalomra, ám a legendák szerint belső szerveit Szigetváron temették el.

„Úgy tartják a legendák és bizonyos források is arra utalnak, hogy a szultán testét egyfajta kezelésnek vetették alá, hogy tartósítsák, és ennek keretében eltávolították a belső szerveit, amelyet a helyszínen a sátrában el is temettek. Vannak nézetek, hogy ez talán nem is történt meg, de az utóbbi időben ismét megerősödtek azok a nézetek, hogy a temetés megtörténhetett” - fogalmazott Pap Norbert.

Perdöntő bizonyíték a maradványok szigetvári temetésére eddig nem került elő – tette hozzá Pap Norbert.

„Kaptunk egy ajánlatot, hogy megvizsgálnák ezt a mély gödröt, és ha ezek a vizsgálatok sikeresek lesznek, akkor kiderülhet, hogy volt-e a helyszínen temetés és kerülhettek-e oda belső szervek. Azt nem tudjuk megállapítani, hogy Szulejmáné volt-e, de azt igen, emberi DNS került-e oda” - jegyezte meg - a Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok központjának igazgatója.

A temetkezési hely körüli kisebb településen az ásatások 2018-ig biztosan eltartanak – mondta Pap Norbert az InfoRádiónak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×