eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
SRINAGAR, INDIA - 2024/10/08: An electoral official counts votes from an Electronic Voting Machine (EVM) at a polling counting centre in Srinagar. Counting of votes began for 90 Assembly constituencies in Jammu and Kashmir, the final lap of an electoral exercise that will give the first elected government since 2019 when Article 370 was abrogated. The counting of votes commenced amid a three-tier security cover at 28 counting centres set up for 90 assembly constituencies in all the 20 districts. (Photo by Saqib Majeed/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: Saqib Majeed/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Bendarzsevszkij Anton: olyan irányba haladunk, hogy hamarosan itthon is lehet majd digitálisan szavazni

Jelentősen megkönnyítené a mindennapi dolgainkat, teendőinket, ha a legfőbb szolgáltatások igénybevétele átkerülne a digitális térbe, ráadásul ennek jelentős gazdaságnövelő hatásai is lehetnek – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány által szervezett Digitális Magyarország elnevezésű konferencián egyebek mellett a politikai, a gazdasági, az egészségügyi és a szolgáltatási digitalizáció lehetőségeit, kihívásait vették górcső alá a szakemberek és a döntéshozók. Bendarzsevszkij Anton az InfoRádióban ennek kapcsán elmondta: alapvetően megvan a kormányzati szándék arra, hogy egyre több szolgáltatás kerüljön át a digitális térbe. Ez a világtrend is, például egyre több országban – például évek óta már Észtországban is – lehet elektronikusan szavazni.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója hozzátette: Magyarország még nem tart itt, és a konferencia egyes felszólalói is megerősítették, hogy

a 2026-os országgyűlési választáson még biztosan nem lehet majd digitálisan voksolni, de az egyértelműen kijelenthető, hogy „ebbe az irányba haladunk”.

Úgy véli, jelentősen megkönnyítené a mindennapi ügyeink intézését, ha a jövőben például a közigazgatási, pénzügyi, banki vagy egészségügyi szolgáltatások, esetleg a fintech szektor igénybevétele, használata átkerülne a digitális térbe.

Bendarzsevszkij Anton hangsúlyozta: a konferencián több előadó is beszélt különböző trendváltozásokról, innovációkról, így például arról is, hogy az emberek egyre inkább áttérnek a készpénzes fizetésről a bankkártyás vásárlásra. Sőt, nem elképzelhetetlen az sem, hogy a következő évtizedben már egyáltalán nem lesz fizikai pénzeszköz, hanem digitális valutát használunk majd.

Megjegyezte: a pénzügyi digitalizáció elterjedése nemcsak kényelmi faktort biztosít, hanem nagyon jelentős gazdaságnövelő hatása is van. A digitalizáció fejlődésével és térhódításával ugyanis nő a kereskedelmi forgalom, megemelkedik a szolgáltatások száma, utóbbiaknak jobb lesz a minősége. „Ezekre a trendekre mindenképpen figyelni kell, és Magyarországnak is érdemes fejlesztéseket végeznie ebbe az irányba” – tette hozzá Bendarzsevszkij Anton.

A konferencián központi téma volt a kiberbiztonság is. Több előadó is felhívta a figyelmet arra, hogy

a biztonsági kockázatok 90 százalékban a felhasználókat érintik.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója elmondta: a kiberbűnözők az emberek jóhiszeműségét és naivságát használják ki, ami sok esetben azzal jár, hogy a sértetteket anyagi kár éri vagy megszerzik a személyes adataikat és visszaélnek azokkal.

Bendarzsevszkij Anton figyelmeztetett: ahogy egyre inkább elterjednek az említett szolgáltatások a digitális térben, annál inkább megnövekszik azoknak a száma, akik igénybe veszik azokat, ők azonban ezzel különböző veszélyeknek is kiteszik magukat. A következő időszak egyik legfőbb kihívása lesz, hogy az embereket időben, széles körben értesítsék a biztonsági kockázatokról és arról, miként lehet hatékonyan fellépni a visszaélések ellen. „Elsődlegesen nem a működtető oldalán, hanem a felhasználók között vannak komoly kockázatok” – hangsúlyozta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×