eur:
403.32
usd:
351.52
bux:
98560.68
2025. június 23. hétfő Zoltán
Norvégiában megnyílt a világ legnagyobb úszó tengeri szélparkja. Forrás: X / Wall Street Survivor
Nyitókép: Forrás: X / Wall Street Survivor

Rakéták miatt nem lesznek szélerőművek a Balti-tengeren

Svédország biztonsági okokra hivatkozva utasította el a beruházást.

A svéd kormány hétfőn bejelentette, hogy biztonsági okokra hivatkozva elutasította 13 szélerőműfarm létesítési kérelmét a Balti-tenger térségében, ugyanakkor szabad utat adott egy, az ország nyugati partvidékén építendő szélerőmű számára.

Pal Jonson svéd védelmi miniszter sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a Balti-tengeren tervezett szélerőművek veszélyeztetnék az ország biztonságát, és egy esetleges konfliktushelyzetben akadályozhatnák a svéd Patriot rakétavédelmi rendszer működését, különösen a rakéták észlelését és lelövését.

A kormány által jóváhagyott nyugati partvidéki Poseidon nevű szélerőmű a tervek szerint évente 5,5 terawattóra (TWh) villamos energiát fog termelni.

Még további 10 tengeri szélerőmű engedélykérelme áll elbírálás alatt.

Svédország célja, hogy a következő tíz évben 300 TWh-ra növelje a villamosenergia-termelést, ezzel kielégítve az ipar és a közlekedés növekvő energiaigényét, ahogy az ország fokozatosan csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függését.

A svéd kormány jelenlegi energiapolitikája hangsúlyt helyez az atomenergia fejlesztésére, és 2045-ig 10 új atomreaktor kapacitásának megfelelő bővítést tervez. Jelenleg Svédországban hat reaktor üzemel.

Svédország 2023-ban 163 TWh villamos energiát termelt, amelynek mintegy 21 százalékát, vagyis 34 TWh villamos energiát túlnyomórészt szárazföldi szélerőművek biztosították.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Az Egyesült Államok belépett az iráni–izraeli konfliktusba, miután éjjel az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban. Az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben elpusztultak – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Washingtonban helyi idő szerint szombat este, bár erre bizonyítékkal nem szolgált. Iránt békére szólította fel, különben újabb támadást helyezett kilátásba az amerikai elnök. Irán a nap folyamán két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt, kilőtték rájuk az 1500 kilogrammos robbanófejjel rendelkező Horramsár-4-est. Eközben az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania, a jemeni húszik pedig hivatalosan is bejelentették, hogy belépnek a konfliktusba Irán oldalán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×