eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Norvégiában megnyílt a világ legnagyobb úszó tengeri szélparkja. Forrás: X / Wall Street Survivor
Nyitókép: Forrás: X / Wall Street Survivor

Rakéták miatt nem lesznek szélerőművek a Balti-tengeren

Svédország biztonsági okokra hivatkozva utasította el a beruházást.

A svéd kormány hétfőn bejelentette, hogy biztonsági okokra hivatkozva elutasította 13 szélerőműfarm létesítési kérelmét a Balti-tenger térségében, ugyanakkor szabad utat adott egy, az ország nyugati partvidékén építendő szélerőmű számára.

Pal Jonson svéd védelmi miniszter sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a Balti-tengeren tervezett szélerőművek veszélyeztetnék az ország biztonságát, és egy esetleges konfliktushelyzetben akadályozhatnák a svéd Patriot rakétavédelmi rendszer működését, különösen a rakéták észlelését és lelövését.

A kormány által jóváhagyott nyugati partvidéki Poseidon nevű szélerőmű a tervek szerint évente 5,5 terawattóra (TWh) villamos energiát fog termelni.

Még további 10 tengeri szélerőmű engedélykérelme áll elbírálás alatt.

Svédország célja, hogy a következő tíz évben 300 TWh-ra növelje a villamosenergia-termelést, ezzel kielégítve az ipar és a közlekedés növekvő energiaigényét, ahogy az ország fokozatosan csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függését.

A svéd kormány jelenlegi energiapolitikája hangsúlyt helyez az atomenergia fejlesztésére, és 2045-ig 10 új atomreaktor kapacitásának megfelelő bővítést tervez. Jelenleg Svédországban hat reaktor üzemel.

Svédország 2023-ban 163 TWh villamos energiát termelt, amelynek mintegy 21 százalékát, vagyis 34 TWh villamos energiát túlnyomórészt szárazföldi szélerőművek biztosították.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×