eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Voting booths at a polling location at the Thomasville Library during the last day of early voting in Thomasville, North Carolina, US, on Saturday, Nov. 2, 2024. Disinformation is permeating the 2024 US presidential election on an unprecedented scale, with online instigators escalating doubts about the integrity of the electoral process as millions of Americans cast their ballots. Photographer: Al Drago/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Al Drago/Bloomberg via Getty Images

Kamala Harris országosan vezet, de ez nem jelent semmit – az utolsó közvélemény-kutatási eredmények

Kicsit több mint 24 órával azelőtt, hogy az Egyesült Államokban elkezdődne a voksolás az elsődleges elnökválasztási szavazónapon, november 5-én, még mindig rendkívül szoros az állás az elnökjelöltek népszerűségében. A felmérések külön figyelmet fordítanak a billegő államokra.

Az összesített közvélemény-kutatások állását közlő Sky News szerint a demokrata Kamala Harris népszerűsége az utóbbi napokban egy kicsit megugrott, és 0,8 százalékponttal vezet a republikánus Donald Trump előtt. Ennek oka néhány, az alelnökre nézve kedvező kutatás, beleértve azt a meglepő iowai eredményt, amely szerint vezeti a kedveltségi listát az államban, melyet Trump a korábbi két választáson biztos előnnyel megszerzett.

Az alábbi adatok szerint Kamala Harris országosan átlagosan 1,3 százalékkal vezet Donald Trump előtt a közvélemény-kutatásokban.

A szakértők a mostani elnökválasztási versenyt 2000 óta a legszorosabbnak tartják.

Kulcsfontosságúak lesznek természetesen a billegő államok eredményei. Ezek közül négyben mérnek nagyobb népszerűséget Harrisnek (Pennsylvania, Michigan, Wisconsinn, Nevada) és háromban vezet Trump (Georgia, Észak-Karolina, Arizona).

A Sky News szerint a demokrata jelölt akkor lehet elnök, ha megnyer minden olyan billegő államot, ahol most is vezet, és még az egyiket abból a kettőből, ahol egy százaléknál kisebb előnnyel vezet (Pennsylvania, Wisconsin). Trumpnak akkor van esélye, ha megnyeri mindkét "szoros állású" államot, és azt a kettőt is, ahol nagyobb előnnyel vezet (Georgia, Arizona).

Amint arról Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, nem is a szavazatszámok, hanem az elektori helyek fognak dönteni. A speciális választási rendszer révén "ötször fordult elő eddig az amerikai történelemben, hogy nem az nyert, aki a legtöbb szavazatot kapta országosan. Ugyanis az alkotmány leszögezi, hogy nem közvetlenül választják az elnököt, hanem az államok által kiválasztott elektorok választják meg."

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×