Petr Pavel cseh köztársasági elnök szerint továbbra is fontos Ukrajna támogatása, miközben törekedni kell a békés megoldásra. „Ez azonban nem úgy fog megvalósulni, hogy csak kívánjuk a békét, hanem csak úgy, ha a harcoló felek hajlandók lesznek befejezni a harci cselekményeket, és tárgyalóasztalhoz ülni. Ehhez nyomást kell gyakorolnunk mindkét országra, hogy meglegyen bennük ez a szándék, és képesek legyenek tisztességes feltételek alapján tárgyalni, mert ha bármelyik fél csak a saját elképzeléseit akarja keresztülvinni, biztosan nem születik megállapodás” – mondta Petr Pavel.
A cseh elnök szerint Oroszország jelenleg nem érdekelt a tárgyalásokban. Ha mégis, akkor is csak az általa meghatározott feltételek alapján, amelyek lényegében Ukrajna kapitulációját jelentik. „Ezzel azt ismernék el, hogy az agresszor, aki nagyobb erővel rendelkezik, végül elérte a célját, és mi többiek ebbe belenyugszunk. Ez pedig sem országunk, sem gyermekeink biztonsága szempontjából nem lenne jó hír” – magyarázta Pavel.
Hozzátette, hogy tetszik vagy sem, Csehországnak az az érdeke, hogy támogassa Ukrajnát, hogy Oroszország megértse:
az eredményeket nem a harctéren, hanem a tárgyalóasztalnál lehet elérni.
Szerinte nyomást kell gyakorolni olyan országokra is, mint például Kína, amely befolyással van Oroszországra, valamint azokra, amelyek támogatják Oroszországot és agresszióját. „Minél tovább érzi Moszkva azt a lehetőséget, hogy katonai erővel megszerezheti Ukrajnát vagy annak jelentős részét, annál tovább fog a háború tartani” – vélekedett a cseh köztársasági elnök.
Csehország a 2022 februárjában kezdődött orosz invázió óta több mint 290 millió euró értékben ajándékozott katonai felszerelést Ukrajnának. Jana Cernochová cseh védelmi miniszter úgy tájékoztatott, hogy
a cseh védelmi ipar több mint 1600 darab technikai eszközt és minden kaliberből milliónyi lőszert szállított Ukrajnának.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Csehország fő figyelmét a lőszerbeszerzésre fordította, amelynek célja, hogy az év végéig 500 ezer darab nagy kaliberű lőszert szállítsanak Ukrajnába. Hozzátette, hogy a lőszereket Csehország a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételek felhasználásával szerzi be.
Jana Cernochová emlékeztetett, hogy Csehország a háború kezdete óta több mint 7000 katonát képzett ki, mind Csehország és Lengyelország területén. A miniszter hangsúlyozta, hogy az ország védelmi kiadásai idén először közelítik meg a GDP két százalékát. „Végre elkezdhetjük törleszteni azt az óriási adósságot, amely az évek során felhalmozódott” – jegyezte meg a cseh védelmi miniszter.