eur:
414.7
usd:
399.95
bux:
78665.14
2024. december 19. csütörtök Viola

Mit hoz 2025 az egyetemeken, a kutatásban és a kultúrában? Hankó Balázs, Inforádió, Aréna

2024.12.19. 17:05
A műsor támogatója a HOLD - Nem csak vagyont, kockázatot is kezelünk, 1994 óta. https://hold.hu/

smét napirenden az ERASMUS és a HORIZONT programok ügye - a modellváltott egyetemek hallgatói és oktatói, valamint a kutatók továbbra is Mik most az újabb brüsszeli feltételek?
Mi lehet a magyar kormány válasza? Mekkora egyáltalán a kormány mozgástere?
Közben hat magyarországi egyetem pert is indított az Európai Bizottság ellen az Erasmus program felfüggesztése miatt - hol tart most ez a per?
Elképzelhető, hogy végleg búcsút mondhatnak a modellváltott egyetemek az Erasmus program kínálta lehetőségeknek? Lehet, hogy ez végérvényesen kútba esik?
Milyen nagyságrendű ez az ösztöndíjas lehetőség? Mekkora összeg jutna nagyjából Magyarországnak?
A nem modellváltott egyetemek hozzájutnak továbbra is ezekhez a forrásokhoz?
Mindeközben elindult - immár magyar költségvetési forrásból - egy új mobilitási ösztöndíjprogram - a PANNÓNIA PROGRAM. Milyen lehetőségeket kínál ez?
Kizárólag vagy elsősorban a modellváltott egyetemeknek szól ez a program?
Egyetemi modellváltás - úgy tűnhetett, hogy mostanra ez a folyamat nagyjából lezárult. Nagyobb egyetemeink közül kettő maradt állami fenntartású - az ELTE és a Műegyetem. Aztán most a napokban a Műegyetem is kezdeményezte a fenntartóváltást. Egyeztetés, többkörös egyeztetés előzte meg mindezt?
Sajátos működési keretrendszert jelent ez? Az adott intézményre szabottan?
Mitől vagy miért jó ez a Műegyetemnek? Egyáltalán mitől jobb az alapítványi fenntartású modell mint a hagyományos? (
Mérőszámokban, egyetemi rangsorokban is megmutatkozik ez az eredményesség?
Célok és céldátumok is megfogalmazódtak, jelesül hogy 2030-ra legyen magyar egyetem a világ 100 legjobbja között - hol tartunk most?
Immár második éve meghaladja a 100 ezret a felsőoktatásba felvettek száma - de ez azt is jelenti, hogy emelkedik a kollégiumi férőhelyek iránti igény. Márpedig a jelek szerint ebből igencsak kevés van - országosan valamivel több mint 45 ezer, de csak idén 120 ezren adtak be kérelmet kollégiumi elhelyezésre. Megoldható ez a probléma?
Az Országgyűlés elfogadta a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatról szóló új törvényt. Volt több változata is a törvényjavaslatnak és kísérték viták, polémiák is - például az Akadémia Dolgozók Fóruma számos kritikát megfogalmazott. Mi változik az új törvény révén? Jobb lesz a kutatás feltételrendszere? Egyúttal biztosított lesz a kutatás szabadsága, a kutatói hálózat függetlensége, autonómiája?
Mi az előnye leginkább az átalakításnak? Rugalmasabb működés? Teljesítményalapú megközelítés?
Nem kell attól tartani, hogy itt is közbeszól majd az EU - mint az egyetemi modellváltásnál? Például arra hivatkozva, hogy kik ülnek a HUN-REN igazgató tanácsában? Egyáltalán kik döntenek az új irányító testület személyi összetételéről?
Versenyképességi fordulat (különösen a Draghi jelentés óta ezt sokszor és sokfelől hallani) - kutatás és innováció területén ez mit jelent? Milyen célok, teendők fogalmazhatók meg?
Itt is vannak megfogalmazott céldátumok - 2030-ra Magyarország ott legyen Európa 10 leginnovatívabb országa között, 2040-re pedig a világ legjobb 10 innovátora közé kerüljön. Most hol vagyunk így 2024 végén?
Mindeközben a kormány elindított egy kutatók hazahívását célzó programot Krausz Ferenc Nobel díjas professzor vezetésével. Kiket és hogyan próbálnak elérni?
Elindult egy komolyabb pedagógus béremelés most év elején és ez folytatódik majd 2025 januárjától - ugyanúgy érvényes ez a szakképzésben oktatókra és az ő bérükre is?
Itt is van uniós forrás vagy ez kizárólag hazai költségvetésből biztosított?
Szakképzésben tanulók - január elsejétől elindul a munkáshitel. A diákhitelhez hasonló konstrukció? Egyáltalán mi az elsődleges cél?

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában 2024.12.18-án. A műsorvezető Kocsonya Zoltán. Podcast.

×
×
×