eur:
415.22
usd:
399.16
bux:
78861.42
2024. december 19. csütörtök Viola
Nyitókép: Pixabay

Oroszország legújabb lépése sok fejfájást okozhat még a NATO-nak

Miután Moszkva elkezdte kivonni csapatait Szíriából, műholdfelvételek tanúsága szerint Líbiába teszi át térségi központját.

Mint arról az Infostart is beszámolt, Oroszország elkezdte kivonni Szírában állomásozó csapatait, miután felkelők december 8-án megdöntötték a több mint 50 éve hatalmon lévő Aszad-rezsimet.

Az Oroszországhoz hű Bassár el-Aszad elnök bukása után kérdésessé vált az országban működő orosz Hmeimim légibázis, illetve Tartusz kikötőjének sorsa - írja a Portfolio.

Amerikai és európai lapok is arról írtak, hogy az orosz hadsereg elkezdte átcsoportosítani technikai eszközeit Líbiába; a legkorszerűbb eszközök, például az SZ-400-as légvédelmi rendszerek már úton is vannak Tartúsz felé.

Mint írják, a csapatok mozgásáról már műholdfelvételek is készültek:

Líbia nagy részét a Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) uralja, amely szintén szorosan együttműködik az orosz hadsereggel és a Wagner-csoporttal - írja a lap. Arról egyelőre csak spekulálni lehet, hogy pontosan hol lesznek az új orosz bázisok, kikötők, de a Halifa Haftar vezette LNA uralja Tobrukot, Bengázit és Szirtét is, illetve számos, kisebb kikötővárost az északnyugati partvonalon.

Hozzáteszik, Halifa Haftar komoly kockázatot vállalna az oroszok beengedésével, ugyanis bár egy erős szövetségest nyerhet, a NATO haragját is kivívhatja. Ugyanis egy megerősödött orosz jelenlét komoly kockázatot jelenthet a katonai szövetségre Olaszország, Görögország és Franciaország közelsége miatt, de instabilabb afrikai államok is nagyobb mozgástérhez juthatnak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Hol tart a magyarországi minimálbér?

Hol tart a magyarországi minimálbér?

A szabályozott bérek a munkavállalók mintegy 17 százalékát érintik közvetlenül, míg a béremelések a bértorlódás elkerülése miatt közvetve az átlagbérig fejthetik ki hatásukat – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentésében. Az MNB szerint a vállalati oldalon a bérek nagyobb mértékű emelkedése költségnövekedéshez vezethet, ami a termelékenység megfelelő mértékű emelkedése nélkül a vállalkozásokat áremelésre kényszerítheti. A V4-es országokban és Romániában 2025-re tervezett minimálbér-emelések nagyságrendileg a magyarországihoz hasonló mértékűek. Csehországban 10,1, Romániában 9,5, Szlovákiában 8,8, Lengyelországban 8,5 százalékkal emelkedik 2025. január 1-jétől a kötelező legkisebb bér.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×