Az igényléshez szükséges dokumentumok köre attól függ, hogyan kapja valaki a nyugdíját. Aki számlára kapja, annak az utolsó három havi bankszámlakivonatot kell bemutatnia, míg a készpénzben kapott nyugdíj esetében az utolsó három havi nyugdíjszelvény és a nyugdíj igazolvány másolata szükséges. Speciális esetben, például rokkantnyugdíjasoknál, a végleges határozatot is csatolni kell a hiteligényléshez. A bankok minden esetben elfogadják a nyugdíjat, függetlenül attól, hogy utalással vagy készpénzben érkezik. A külföldi nyugdíj sem jelent akadályt hitelfelvételnél.
Ugyanakkor nem mindegy milyen nyugdíjról van szó, a fentiek ugyanis az öregségi nyugdíjra vonatkoznak. Ellentétben ezzel az özvegyi nyugdíjat jellemzően kiegészítő jövedelemként veszik figyelembe a hitelintézetek, ami azt jelenti, hogy önmagában nem, csak elsődleges jövedelem igazolása mellett elfogadható hiteligénylésnél.
A futamidő meghatározásánál kulcsfontosságú szempont az életkor. A pénzintézetek általában maximum 70-75 éves korig engedélyezik a hitel futamidejének végét, ami jelentősen befolyásolja a kölcsön visszafizetésére kapott maximum időtartamot és ezzel együtt annak feltételeit is. Egy 65 éves igénylő tehát maximum 10 éves futamidőre vehet fel hitelt. Szerencsére a rövidebb futamidők (5-10 év) több banknál is elérhetőek, az OTP, K&H, UniCredit, Gránit és MBH Duna Bank is kínál ilyen lakáshitel-konstrukciókat.
A felvehető hitelösszeg a nyugdíj nagyságától függ. Havi 600 ezer forint alatti jövedelemnél a törlesztés a jövedelem 35-50 százalékáig terjedhet, ahol a 35 százalék a 10 évesnél rövidebb, az 50 százalék pedig a 10 évesnél hosszabb kamatperiódus esetén alkalmazható. 600 ezer forint felett 40 és 60 százalék a törlesztésre fordítható jövedelem aránya. Ez a jövedelemarányos törlesztési szabály, melyet minden banknak kötelezően alkalmazni kell, de ettől szigorúbbak is lehetnek. A hitelbírálat során a legtöbb pénzintézet például kalkulál a megélhetési költségekkel is. A hitelképesség növelhető ugyanakkor adóstárs bevonásával. Lakáshitelnél a házastárs például kötelezően bevonandó személynek számít.
Nyugdíjasként tehát azt érdemes végiggondolni, hogy mivel a rövidebb futamidő miatt egy nem olyan nagy összegű hitelnek is magas törlesztője lehet, emellett marad-e elegendő mozgástér egy váratlan kiadásra.
Ugyanakkor sokan hajlamosak az első, legkézenfekvőbb banki lehetőséget választani – legyen az a helyi fiók, ahol évtizedek óta vezetik a számlájukat, vagy amelyik a legközelebbi és legismertebb bank. Ez azonban több százezer forinttal magasabb visszafizetendőt is eredményezhet a végén. A money.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy ne elégedjünk meg az első ajánlattal, hasonlítsuk össze a lakáshitel konstrukciókat és a számunkra legkedvezőbb ajánlatot igényeljük, hiszen egy tudatos választással rengeteget spórolhatunk.