eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Donald Trump volt amerikai elnök a tárgyalóteremben a manhattani büntetőbíróságon kezdődött pere első tárgyalási napján, 2024. április 15-én. Trumpot azzal vádolják, hogy 2016-ban, az elnökválasztási kampány idején okirat-hamisítást követett el és megszegte a szövetségi kampányfinanszírozási szabályokat, amikor akkori ügyvédjén, Michael Cohenen keresztül 130 ezer dollárt juttatott el Stormy Daniels felnőttfilmes színésznő számára, hogy hallgasson 10 évvel korábbi állítólgos viszonyukról. Donald Trump az Egyesült Államokban az első volt elnök, aki ellen bűnvádi eljárás indult bíróságon.
Nyitókép: MTI/EPA/The Washington Post pool/Jabin Botsford

Folytatódott a Donald Trump elleni büntetőper, de még az esküdtek kiválasztása is hetekig eltart

A menetrend szerint kedden folytatódott Donald Trump úgynevezett „hallgatási pénz” pere. A volt amerikai elnök korábban ártatlannak vallotta magát és élesen kritizálta a bíróságot, majd elaludt.

Kedden kevesebb felhajtás mellett, de ismét megjelent a bíróságon Donald Trump. Az amerikai elnökségre pályázó republikánus politikus ügyvédi csapata előzőleg sikertelenül próbálta elmozdítani az elnöklő bírót és elhalasztani a pert, amelyet Trump politikai boszorkányüldözésnek és színjátéknak nevezett.

Az biztos, hogy az eljárás egy jófajta bírósági filmdráma alapja lehetne a maga megannyi jogi machinációjával. Például a Trump-team szerint összeférhetetlenség miatt el kell mozdítani a bírót, mert a lánya vezető demokratákat segített – jó pénzért – kampánytanácsokkal. Trumpot viszont az ügyészek akarták 3000 dollárra bírságoltatni, mert megszegte azt a rendelkezést, hogy nem beszélhet nyilvánosan az ügyről.

A bíró – akit Trump többször is kritizált – nem volt hajlandó módosítani az egyik tárgyalási napot, hogy Trump a Legfelsőbb Bíróságon fejthesse ki elnöki immunitásról szóló érveit. Mint mondta, „nagy dolog megjelenni a Legfelsőbb Bíróság előtt, de nagy dolog egy New York-i bíróság elé állni is. A védencüknek itt a helye” – mondta az ügyvédeknek.

Közben az első napon nem tudták kiválasztani az esküdteket. A 12 pozícióra esélyes 200 embernek egy 42 kérdésből álló ívet kellett kitöltenie hírfogyasztási szokásairól, hobbijáról. Az egyik kérdés így szólt: követte-e ön valaha is Donald Trumpot bármely közösségi médiumban? Az első csoport bevallotta a bírónak: nem tudják garantálni, hogy pártatlanul döntenének.

„Nem tudnám megtenni” – hallatszott az egyik kizárt esküdtjelölt megjegyzése az NBC News felvételén. A médium szerint

akár két héten át is eltarthat, míg kiválasztják a 12 esküdtet és 6 potenciális helyettesítőt.

Ez az első eset, hogy bűntetőjogi pert indítottak volt amerikai elnök ellen. Trumpot azzal vádolják, hogy üzleti számláin keresztül – és a kiadási tételeket meghamisítva – utalt át 130 ezer dollárt Stormy Daniels pornószínésznőnek, hogy az hallgasson állítólagos intim afférjukról. (Aminek megtörténtét Trump tagadja.)

Az ABC szerint Trump ügyvédei azt a stratégiát követhetik, hogy védencük nem tett semmit szándékosan és csak akkori ügyvédeire hallgatott. Emellett várhatóan megpróbálják aláásni a vád tanúinak hitelességét, köztük is a Trump-hívőből bírálóvá vált és a börtönt is megjárt volt ügyvéd, Michael Cohen szavahihetőségét. Mint Trump ügyvédei megjegyezték: védencük csak meg akarta kímélni a családját a pletykáktól és nem azzal a céllal hagyott jóvá tranzakciókat, hogy megnyerje a 2016-os elnökválasztást (ahogyan azt a vád állítja).

A Stormy Daniels-ügy még a demokraták körében is ellentmondásos. Egyesek szerint a republikánus politikák elleni kampányra és a demokrata jelöltek támogatására kéne összpontosítani, nem erre a „banánhéjra”. Más demokraták a soraikban felbukkanó kettős mércétől tartanak. Egyes demokraták ugyanis hevesen elítélték Trump erkölcseit, de saját párttársaik kétes viselkedését már nem. És vannak olyan demokraták is, akik szerint Trump magánügyei elterelik a figyelmet pártjuk programjáról, ami veszélyezteti az esélyeket, hogy visszaszerezzék az irányítást a törvényhozás mindkét házában. A első tárgyalási napba további színt vitt, hogy a The New York Times szerint Trump elbóbiskolt. Ennek nyomán a közösségi médiában gyorsan ráragasztották az „Álmos Don” gúnynevet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×