Infostart.hu
eur:
354.25
usd:
311.44
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: Unsplash

Elkezdődött Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjének feltárása

Mivel a gázmező a tengerfenék alatt 2 kilométerrel található, a fúrások eltartanak egy darabig. A tényleges kitermelés 2027-ben veszi kezdetét.

Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen - jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.

"A fúrás megkezdése fontos mérföldkő a Románia számára stratégiai jelentőségű Neptun Deep projektben" - idézi az economedia.ro Christina Verchere-t.

A fúrást a Transocean Barents nevű fúrótorony végzi a parttól 160 kilométerre. A térségben a vízmélység 120 méter, a gázmező pedig mintegy 2 kilométerrel a tengerfenék alatt helyezkedik el. A Transocean Barents tíz kutat fog fúrni, a munkálatoknak a tervek szerint 2026 utolsó negyedévében kell befejeződniük. Christina Verchere megerősítette, hogy a kitermelés megkezdése 2027-re van beütemezve.

A Neptun Deep gázmező tartalékait 100 milliárd köbméterre becsülik a szakemberek. A termelés csúcsidőszakában mintegy évi 8 milliárd köbméter földgázt fognak felszínre hozni.

A Neptun Deep koncessziója az OMV Petrom és a román állami gázipari vállalat, a Romgaz tulajdonában van, mindkét cég 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. A kitermeléshez szükséges beruházás értéke 4 milliárd euró (1593,76 milliárd forint).

A Fekete-tenger romániai vizein már folyik gáztermelés: az amerikai tulajdonban levő Black Sea Oil&Gas 2022-ben kezdte el a földgáz nyíltvízi kiaknázást, az éves termelés 1 milliárd köbméter körül van.

Hosszú időn át Hollandia volt az Európai Unió legnagyobb gáztermelője, tavaly azonban Románia megelőzte, azt követően, hogy a hágai kormány lezárta a kontinens legnagyobb, Gröningen térségében található szárazföldi gázmezőjét. Románia tavalyi gáztermelése megközelítőleg 9 milliárd köbméter volt.

Címlapról ajánljuk

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×