Rendkívül kínosan érinti a magyar élelmiszeripari szereplőket, hogy a korábban titkolt beszállítói áraik lényegében azonnal ismertek lettek az árrésstop bevezetésével a szóban forgó termékek esetében. A beszállítók által a kereskedőnek továbbadott termékek árait nem véletlenül titkolták mindig is: a szám ismeretében az egyes láncok ellenőrizhetik azt, nem jártak-e rosszabbul, mint más kiskereskedők, de az így kiszámolt ár fontos információ lehet a külföldi gyártóknak is, akik kaphatnak az alkalmon, hogy így kiüssék a nyeregből a magyar élelmiszergyártókat – írja az Agrárszektor.
A korábban féltő gonddal titkolt beszállítói árakat egycsapásra nyilvánossá tette az árrésstop, hiszen a maximalizált árrés és az áfa ismeretében nagyon könnyen kiszámolható az az összeg, hogy egy élelmiszeripari szereplő – a sokszor kemény ártárgyalások végén – mennyiért adja az adott terméket a kiskereskedelmi szereplőnek.
Az egyik lánc így láthatja, hogy az élelmiszeripari szereplő mennyiért adja az adott terméket a másik láncnak – mondta el Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) elnöke. Ha az jön ki, hogy a másik láncnak olcsóbban adja, akkor most követelheti azt, hogy neki is csökkentse az árat, noha az árazásban meglévő különbséget sok dolog befolyásolja, a vásárolt mennyiség nagyságától kezdve a kiskereskedők által a beszállító felé nyújtott szolgáltatásokig.
A nyilvánossá váló beszállítói árak érdekesek a külföldi konkurenciának is, az elnök szerint minden ilyen intézkedés az elmúlt időszakban az olcsó import felkutatására sarkallta a kereskedelmet, valószínűleg most ismét nő ennek az esélye.