eur:
402.79
usd:
372.6
bux:
88686.46
2025. március 31. hétfő Árpád
Keir Starmer brit kormányfő (j) Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadja a londoni miniszterelnöki rezidencián, a Downing Street 10-ben 2025. március elsején.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Chris J. Ratcliffe

„Ez csak politikai színház” – katonai vezetők ízekre szedték a brit miniszterelnök ukrajnai béketervét

Nem várt helyekről és személyektől kapott kemény kritikát Keir Starmer ukrajnai békefenntartó terve. A Tettrekészek koalíciójának szükségességét nem orosz kommentátorok, hanem brit és francia katonai vezetők kérdőjelezték meg.

Ha Donald Trump fájdalmas engedményekre kényszeríti Ukrajnát, hogy véget érjen Oroszország katonai támadása, Nagy-Britannia és Franciaország határozottan kiállnak mellette – ezt üzente Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök az emlékezetes Trump–Zelenkszkij szópárbaj és Donald Trump azon megjegyzése után, hogy ha „nem lép gyorsan az ukrán elnök, nem marad meg országa”.

Keir Starmer egy nappal később vetette fel a Tettrekészek koalíciójának tervét, vagyis az olyan országok kezdeményezését, amelyek békefenntartókat küldenének az esetleges ukrajnai tűzszünet betartatására. Hetekkel később azonban még mindig nem ismertek az elképzelés részletei, brit és francia katonai vezetők pedig „politikai színjátéknak” nevezték a kezdeményezést. Vasárnap a The Telegraph című lap által „vezető katonai forrásoknak” nevezett személyek bírálták a tervet, egyúttal közölték: Keir Starmer miniszterelnök „elkapkodta a dolgot”.

Nem ért egyet az új koalíció létrehozásával Steve Witkoff, Donald Trump különmegbízottja sem, aki „pózolásnak” nevezte a tervet, amit szerinte

azért fogalmaztak meg, mert a brit és más európai vezetők „azt képzelik, hogy mindnyájunknak olyannak kell lennünk, mint Winston Churchill”.

A The Telegraph is megemlíti, hogy Washington azt szeretné, ha április 20-ra létrejönne a tűzszünet Ukrajnában. Az idei húsvét jelképes lesz, mert ritkaságnak számít, hogy egybeesik a nyugati és a keleti egyház ünnepe. Egy vezető brit katonai forrás szerint ilyen rövid idő alatt „még csak esély sincs” arra, hogy felvázolják az ukrajnai békefenntartó misszió tervét”.

„Nincs meghatározott katonai végcél vagy stratégiai, tervezési elképzelés. Az egész egy politikai színház. Keir Starmer elsiette az erők telepítéséről szóló szöveggel, mielőtt felfogta volna, hogy miről beszél” – mondta a forrás. „Ezért hallunk most már kevesebbet róla, és sokkal többet a repülőkről, hajókról, mert az könnyebb, azokat nem kell Ukrajnában állomásoztatni” – tette hozzá.

A név nélkül megszólaló katonai vezetőkkel szemben a brit védelmi minisztérium forrásai szerint „lendületben van a koalíció építése, a résztvevő államok tettrekészek a béke biztosítása érdekében”. Egy katonai forrás azonban úgy jellemezte a harminc résztvevő ország londoni találkozóját és terveit, hogy „nagyon korai szakaszban járnak, az országok még csak ismerkednek egymással”.

„Politika, nincs benne katonai ráció”

– állapította meg a forrás, aki szerint nemhogy az oroszok, de az amerikaiak sem támogatják a koalíciót, és „senki sem tudja, hogy mi is tulajdonképpen a küldetés”.

Felvázolta, hogy 700 ezer orosz és egymillió ukrán katona van a front közelében. „Mit ér egy tízezer fős nemzetközi erő az ország nyugati részén, 400 kilométerre a fronttól?” – kérdezte. Egy másik brit forrás szerint a terv „leghihetőbb része” a brit harci gépek által nyújtott védelem ötlete.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Nem teljesíthetetlen, amit Lőw Zsolttól várnak Lipcsében

Nem teljesíthetetlen, amit Lőw Zsolttól várnak Lipcsében

Csernai Pál a Bayern Münchentől való távozása, 1983 óta nem dolgozott magyar vezetőedző olyan magasan jegyzett klubnál, mint most Lőw Zsolt. A szakvezetői karrierje első vezetőedzői munkájára felkért korábbi magyar válogatott labdarúgó számára világos a cél: el kell érni a Bajnokok Ligája-indulást jelentő helyek egyikét.

Politico: az új német kormány még ellenségesebb lehet Magyarországgal

A várhatóan heteken belül megalakuló új német kormánykoalíció nyomás nyomást akar gyakorolni az Európai Unióra a magyar kormány megbüntetése érdekében. A Politico információi szerint a konzervatív kancellárjelölt, Friedrich Merz a források visszatartását és a szavazati jog felfüggesztését javasolja.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×