Arról, hogy a lefekvés előtt megevett banán segíthet ellazulni és elálmosodni, már egy ideje lehet olvasni. Most épp az álmatlanság ellen küzdő brit non-profit szervezet, a Sleep Charity vette fel ötpontos toplistájára az esti gyümölcsfogyasztást.
Bananas can help you get better sleep along with these 7 other foods https://t.co/BRMRngXXwh pic.twitter.com/Rf697JpCUA
— New York Post (@nypost) December 2, 2023
A szervezet szerint különösen a banán segíthet az elalvásban, mivel magas magnézium- és káliumtartalma segíti az izmok ellazulását.
A banán emellett egy triptofán nevű aminosavat is tartalmaz, amely serkenti az agyat lenyugató hormonok termelését - teszi hozzá.
Melatonintermelő gyümölcsök
Ami lényeges: a gyümölcsök a melatonin termelését is ösztönzik. Ez egy olyan hormon, amely természetes módon fordul elő a szervezetben és nagy szerepet játszik az álmunk minőségében.
Mielőtt azonban valaki úgy érezné, hogy este kilenckor meg kellene ennie egy kiló gyümölcsöt, egy figyelmeztetés:
vannak tudósok, akik szerint a túl sok melatonin éppenséggel nyugtalan alvást és rémálmokat okozhat.
Egyelőre azonban maradjunk a gyümölcsök jótékony hatásánál: a Nutrients nevű tudományos szaklap 2018-as különszáma, az Antioxidants in Health and Disease-ben (Antioxidánsok az egészségben és betegségekben) megjelent tanulmány szerint a gyümölcsök közül a szőlő, a cseresznye és az eper a legjobb melatoninforrások.
Nem csak a gyümölcs segít
Más élelmiszerek is segíthetnek álomra szenderülni.
A Sleep Charity a mandulát, a halat és a teljes kiőrlésű gabonákat is ajánlja az elalváshoz. Ugyanakkor figyelmeztet: bármit is egyen az ember, a lefekvés előtti étkezés legyen könnyű.
Miért? Mert ha az ember alaposan megtömi magát elalvás előtt, akkor az kellemetlen érzéshez és emésztési zavarokhoz vezethet - figyelmeztet a jótékonysági szervezet, hozzátéve, hogy
különösen az erősen fűszeres ételek zavarhatják meg a nyugodt álmot.
Hasonlóképpen, a magas szénhidráttartalmú ételek, mint a kenyér, a tészta és a rizs, serkenthetik a savtermelést és tovább tarthatnak ébren bennünket, míg a túl sok csokoládé koffeintúlterhelésnek teheti ki az embert.
Jó, de mi köze a banánnak a rémálmokhoz?
Ez az állítás nem tűnik túl erősnek: a sleepjunkie.com nevű portálról származik, amely valójában matracok árusításával és a marketinget támogató, az alvásról szóló, tudományos ízű magyarázatokkal foglalkozik.
A cég szóvivője idén májusban közölte, hogy a majdnem a lefekvés előtt elfogyasztott banán „élénk álmokhoz és akár rémálmokhoz vezethet” – miután előtte több cikket írtak arról, hogy a banán és más gyümölcsök segítik az elalvást.
Happy Halloween - motivational greetings from Freddie Krueger! ??#neverstopdreaming pic.twitter.com/Tsyb0qmfcU
— Wen:Lvpvs ???? graphix | music | crypto wolf (@W3N_LVPV5) October 31, 2023
Újabb cikkük szerint a banán okozta rossz alvás egyik oka az esetleges túl sok melatonin (amit egyrészt a szervezetünk magától állít elő a sötétség beálltával, de a gyümölcsből is megkaphatjuk).
Ezért hasznos elgondolkodni azon, hogy jobb lehet a tervezett alvás előtt 1-2 órával elfogyasztani a banánt vagy más gyümölcsöt.
Tegyük hozzá: ezt az ajánlást úgy adták közre, hogy nem utaltak konkrét tudományos kutatásra és a Google tudományos keresőjével, a Google Scholarral nem is sikerült ilyet felfedezni.
Azt viszont kiderítették, hogy a banán B6-os vitamin tartalma pörgetheti fel a fantáziánkat alvás közben
(1 banánban a napi ajánlott B6 adag 33 százaléka található meg, és egy kutatás szerint a B6-vitamin segít abban, hogy emlékezzünk az álmainkra. Megjegyzés: ezt csak 100 fővel végezték, és az alanyok magas B6-dózist kaptak, öt napon keresztül).
Továbbá a banán triptofán tartalma növelheti a “boldogsághormon”, a szerotonin termelését. A szerotonin pedig lehetővé teszi az agy számára, hogy az úgynevezett REM (gyors szemmozgás) alvásszakasz során valamelyest éber maradjon, ami élénkebb és intenzívebb álmokhoz vezet.
A Reddit egyik felhasználója megírta, hogy maga is kutatást végzett a témában és kipróbálta, mi történik, ha lefekvéskor megeszik egy banánt. Azt írta, hogy
olyan volt “mintha moziban lettem volna,
ez volt életem legélénkebb és leghosszabb álma”.
Vitamin B6 converts the amino acid Tryptophan into Serotonin, which produces vivid dreams.
— Lucid Dream Society (@Lucid_Society) November 29, 2017
More Vitamin B6 – more Tryptophan converted to Serotonin.
Want to find out Top 10 Vitamin B6 Rich Foods? Then check our webpage (link in bio?)
Artwork by @fra… https://t.co/s90xdkRYoo pic.twitter.com/FAsDBUnKpV
Egyéb alvási tippek, ha már unja a banánt
Mivel a banán körül vita bontakozott ki, érdemes lehet figyelembe venni a Sleep Charity egyéb javallatait a jó álom előkészítéséhez.
- Az első, amit már egy jó pár éve rendszeresen hajtogatnak, de amit valószínűleg nagyon kevesen tartanak be: tartózkodjunk a mindenféle képernyők bámulásától az elalvást megelőző órákban.
- Ehelyett inkább csináljunk nyugtató dolgokat, például olvassunk (könyvet).
- Egy fürdő vagy zuhany röviddel lefekvés előtt szintén segíthet.
- Meditáljunk.
- Hozzuk létre magunknak az „ideális hálószobát”, ami legyen hűvös, sötét és csendes, és ügyeljünk a rendre is.