eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Tokió, 2016. november 9.A japán jennek az amerikai dollárhoz viszonyított árfolyama a Tokiói Értéktőzsde egyik kijelzőjén 2016. november 9-én, az amerikai elnökválasztás eredményének alakulása közben. A világpiacokat megrázta Donald Trump republikánus párti jelölt várható győzelme. (MTI/EPA/Franck Robichon)
Nyitókép: MTI/EPA/Franck Robichon

Rubelben fizetni a gázért? A távol-kelet is felvonta a szemöldökét

Az ázsiai földgázimportőr országokat is meglepte Vlagyimir Putyin döntése, mely szerint a Moszkva által „barátságtalannak” ítélt országoknak ezentúl rubelben kell fizetniük a számlát. Putyin ezzel az Ukrajna elleni inváziót követő szankciókért vágott vissza, ami megtámogatta a rubel árfolyamát.

Az Ukrajna lerohanását büntető nyugati országok az elmúlt hetekben egyre szigorúbb intézkedéseket hoztak Moszkva ellen, és a legtöbben jelezték, hogy el akarnak fordulni az orosz gáztól és kőolajtól.

Ennek nyomán rendelte el Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy a Kreml által barátságtalannak minősített országoktól – köztük Magyarországtól is – ezentúl csak rubelben fogadják el az orosz szállítók a nyersanyagok árát.

A döntés megrökönyödést keltett Japánban, Dél-Koreában és Tajvanon. Ők is rajta vannak a listán és orosz cseppfolyósított gázt importálnak a Szahalin-2 és Jamal mezőkről.

Putyin szerdán mondta azt, hogy a szerződéseknek megfelelően folytatódnak az orosz gázszállítások a háború – illetve a hivatalos orosz szóhasználat szerint „a különleges katonai művelet” – idején is. Viszont ezentúl rubelben kell fizetni.

Japán, az orosz LNG legnagyobb ázsiai vásárlója jelezte: nem tudja, hogy ezt Moszkva hogyan tudja majd betartatni.

„Most az illetékes minisztériumokkal együtt vizsgáljuk a helyzetet, és

nem igazán értjük, hogy mit akar Oroszország és hogyan valósítja majd meg”

– mondta Suzuki Sunicsi japán pénzügyminiszter.

2021-ben Japán összes LNG importja 9 százalékát biztosította orosz forrásból és 6,8 millió tonnányit vásárolt.

A legnagyobb japán LNG-vásárló, a JERA azt mondta, hogy még nem kapott értesítést a Sakhalin Energy-től – a Szahalin 2 mezőt üzemeltető vegyesvállalattól, hogy amerikai dollárról rubelre kell átállni. Japán két legnagyobb gázszolgáltatója, a Tokyo Gas és az Osaka Gas szintén hivatalos információ után kutat. A Tokyo Gasnak hosszútávú importszerződése van, de nem akarta felfedni, hogy milyen valutában folynak a kifizetések.

A Sakhalin Energy-t 50 százalékban az orosz Gazprom, 27 százalékban a brit-holland Shell és 22.5 százalékban japán kereskedőházak birtokolják – írta a Reuters. Február végén a Shell közölte, hogy kilép a projektből. A japán kormány szerint ez nem akasztja meg a japán energia-importot.

Az orosz behozatal fenntartását ígérte Dél-Korea is. Az ország évi 2 millió tonna orosz LNG-t vásárol. Viszont a tranzakciókat nem az oroszokkal, hanem a Sakhalin Energy-vel bonyolítja és a pénzt egy japán bank szingaprúri számlájára küldi. Ezért úgy látják, hogy nincs gond, bár figyelik a helyzetet.

Tajvanban is arról beszéltek: nem kaptak hivatalos értesítést Putyin „rubelesítési” utasításáról. Az orosz elnök egy hetet adott kormányának és a központi banknak, hogy megtalálják a módját az elszámoláskor használt valutanem módosításának.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×