eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök az Európa jövőjéről rendezett vitán az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2019. március 12-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Peter Pellegrini: Timmermansnak más pozíciót is találhatunk

A vasárnap és hétfőn tartott brüsszeli európai uniós csúcson a résztvevők nem értettek egyet abban, kiket kellene ültetni az Európai Unió kulcspozícióiba, ezért is futottak zátonyra a tárgyalások. Ezt jelentette ki Peter Pellegrini szlovák kormányfő, miután visszatért Pozsonyba.

Peter Pellegrini elmondása szerint a csúcson arról is szó volt, hogy a miniszterelnökök milyen fokig bízzák a döntéshozatalt az Európai Parlamentre.

Pellegrini leszögezte: a csúcstalálkozón nem került szóba az ő lehetséges jelölése az Európai Tanács élére, és ő maga sem fejtett ki ennek érdekében semmilyen aktivitást. Hozzátette:

Szlovákia inkább Maroš Šefčovič európai biztost fogja propagálni.

A szlovák miniszterelnök szerint az eredeti verzióval, mely szerint az Európai Parlament elnöki posztját Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje, az Európai Bizottságét pedig Frans Timmermans, a szocialisták csúcsjelöltje foglalná el, nem értettek egyet a visegrádi négyek néppárti kormányfői, illetve Giuseppe Conte olasz miniszterelnök sem. Hozzátette: három kombinációt vitattak meg, de hétfő délre minden vezető megértette, hogy új jelöltösszeállítás kell.

A szlovák kormányfő bízik benne, hogy már kedden megszülethet az egyezség.

Mateusz Morawiecki lengyel és Andrej Babiš cseh kormányfő a csúcstalálkozó előtt Timmermanst olyan embernek nevezték, aki megosztaná az Európai Uniót, mivel állításuk szerint negatívan viszonyul Közép-Európához. Timmermans az Európai Szocialisták Pártjának a tagja, ide tartozik a legerősebb szlovák kormánypárt, a Smer is.

Pellegrini azt nyilatkozta, hogy az Európai Bizottság élére olyan jelölt kell, aki hidakat fog építeni, valamint az egységre és a konfliktusok elsimítására fog törekedni. „Timmermans úrnak más pozíciót is találhatunk” – fűzte hozzá a szlovák miniszterelnök.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×