eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
A Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését (Brexit) ellenző tüntetők egyike Theresa May brit miniszterelnöknek öltözve egy Titanic című film egyik jelenetét adja elő a brit parlament épületénél 2019. január 15-én. A brit parlament alsóháza ezen a napon szavaz a brit európai uniós tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről szóló megállapodásról.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Miroslav Lajčák: nincs értelme a haláltusa elnyújtásának

A szlovák külügyminiszter szerint az Európai Unió a brexittel összefüggésben világosan kinyilvánította, hogy a labda most a brit térfélen pattog, és Londonnak meg kell mondania, mit akar. Az EBESZ soros elnöke hozzátette: Szlovákia olyan törvényt készít elő, amely garantálja a polgárok jogállásának kölcsönösségét.

Szlovákia külügyminisztere sajnálatát fejezte ki a keddi szavazás miatt, a Londonnak felajánlott politikai garanciákat azonban fairnek tartja. "A huszonhét tagállam megegyezett és támogatta ezt a megállapodást, a brit fél ugyanakkor kinyilvánította, hogy a rendezetlen kiválást is ellenzi" - fogalmazott Miroslav Lajčák. Megerősítette, hogy

a megállapodás nélküli kiválásra a szlovák kormány is felkészül.

Ennek kapcsán beszélt egy törvényjavaslatról, amely rendezne néhány gyakorlati kérdést, elsősorban pedig az állampolgárok azonos jogait garantálná.

A miniszter szerint Nagy-Britanniának már nem maradt sok lehetősége.

"A megállapodást elutasították, nem tudom, minek kellene történnie ahhoz, hogy ugyanezt a megállapodást elfogadják. A különbség óriási volt, nagyobb, mint amit bárki megjósolhatott volna”

– fűzte hozzá. A szlovák diplomácia vezetője úgy véli, a kemény brexitért feleslegesen nagy árat kellene fizetnünk. Egy korábbi, Londonba tett látogatása során azt tapasztalta, hogy a brit társadalom mélyen megosztott, és szerinte az eredménytől függetlenül megosztott is marad.

Miroslav Lajčák nem zárta ki, hogy a brexitet elhalasztják, de úgy véli, a brit félnek ezt meg kellene indokolnia. Hozzáfűzte, hogy nincs értelme a haláltusa elnyújtásának.

Szerinte az sem lenne megoldás, ha nyomást gyakorolnának Brüsszelre, hogy fújjon visszavonulót,

és olyan megállapodást kínáljon fel, amely előnyösebb lenne Nagy-Britannia számára, de kevésbé előnyös az Európai Unió szempontjából.

A megállapodás újbóli megnyitását Miroslav Lajčák azért is kizártnak tartja, mert annak létrehozása transzparens módon történt, ezen kívül pedig kiegyensúlyozott egyezményről van szó, vagyis egyforma mértékben tartalmaz jogokat és kötelességeket.

A külügyminiszter szerint az unió segítőkészsége Nagy-Britanniával szemben abban is megnyilvánul, hogy a megállapodás elfogadásával fair szabályokat akar lefektetni, és nem akar csak úgy elszakadni.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×