„Önző, goromba, szeszélyes” – így jellemezte az amerikai kormányzatot a kínai állami média azt követően, hogy az elnökükkel barátkozó Donald Trump évi 50 milliárd dolláros védővámokkal sújtja a kínai termékeket.
Az amerikai piacra kerülő egyes kínai importárukat 25 százalékos vámmal sújtanak. Sőt, Washington közölte: ha a kínaiak visszavágnak, akkor további vámokra is számíthatnak.
Kína pedig visszavág: Peking már pénteken közzétette saját büntetővámjai listáját, amelyen előkelő helyet foglalnak el az amerikai mezőgazdasági termékek, és amely szintén 50 milliárd dolláros extra költséget jelent majd az amerikai exportőröknek.
Közben a hétvégén a kínai média össztüzet zúdított Washingtonra.
„A Trump-kormányzat már kezd unalmassá válni Kína számára. Két különböző ország képe rajzolódik ki. Az egyik váratlan támadásaival megrengeti a világkereskedelem alapjait, a másik kész megvédeni magát egy kereskedelmi háborúban, amit nem tud elkerülni” – írta a pekingi kormány angol nyelvű szócsövének tartott Global Times.
Az Új-Kína hírügynökség pedig Trumpra utalva megjegyezte: „az okos ember hidakat épít, a bolond falakat. A gazdasági globalizációban már nincsenek a külvilágtól elzárt szigetek”.
A kínaiak ellenlistáján több, mint 500 amerikai termék szerepel,
és az EU tervezett védővámjaihoz hasonlóan úgy állapították meg az extra behozatali költségeket, hogy azok Amerikában Trump-szavazóbázisának fájjanak.
A jegyzékbe került így az amerikai marha- és sertéshús, baromfi, tejtermékek, dohány, szója és halászati termékek. Az amerikai szenet, kőolajat, földgázt és az orvosi eszközöket később sújthatják további kínai vámokkal.
Washington erre azzal válaszolt, hogy a hónap végére terveket mutat be arról, hogyan fogják korlátozni a kínai befektetéseket Amerikában és hogyan korlátozzák az amerikai csúcstechnológiához való hozzáférést.
Trump elnök pedig közölte:
megtriplázza és évi 150 milliárd dollárra emeli a Kína elleni büntetővámok mértékét.
Kína közben különböző vizsgálatok fokozásával nehezíti az amerikai termékek behozatalát az országba.
A kialakult helyzetben amerikai mamutvállalatok felkérték a feleket, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz. Erre sürgette őket a Boeing repülőgépgyár és a Cargill mezőgazdasági cég, ami egyben a legnagyobb amerikai magáncég is.
„A kereskedelmi konfliktus komolyan visszaveti a gazdasági növekedést, a munkahelyteremtést és a leginkább kiszolgáltatottakat sújtja majd világszerte”
– mondta a cég alelnöke.
„A Kongresszusnak közbe kell lépnie, hogy leállítsa Trump elnök veszélyes védővámmániáját” – tette hozzá az Amerikai Ruha- és Cipőgyártók Szövetsége. Bírálta az amerikai szankciókat az Amerikai Kereskedelmi Kamara is.