eur:
409.46
usd:
375.63
bux:
74355.9
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels

Célzott védővámokkal üzen az EU a Trump-híveknek

Ellen-vámokat vezet be júliustól az Európai Unió és Mexikó is az Egyesült Államokkal szemben. A lépés Trump elnök döntését követi amellyel súlyos vámokkal próbálja korlátozni szövetségesei Amerikába irányuló acél- és alumínium exportját.

Oda próbálnak ütni, ahol fáj – a Trump-féle acél- és alumínium védővámokra válaszul

amerikai termékek behozatalát büntetik majd az Unióban és az Egyesült Államok északi és déli szomszédjánál is.

Így drágábbak lesznek az EU-ban a Harley Davidson motorok, a farmerok és a whiskey. Emellett drágul az amerikai disznóhús és áfonya behozatala is.

Az Európai Unió által a Kereskedelmi Világszervezetnek átadott lista szerint

2,8 milliárd euró értékben vetnek ki vámokat amerikai termékekre, hogy „ellensúlyozzák” az európai acélra és alumíniumra kivetett 25 és 10 százalékos amerikai vámokat.

Trump elnök „nemzetbiztonsági megfontolásokra” hivatkozva hozta meg döntését. Erre válaszul döntött úgy az Unió, hogy július 1-től több amerikai termék behozatalát nehezíti meg extra vámokkal.

„Ez arányos válasz az egyoldalú és illegális amerikai lépésekre, amit sajnálunk” – mondta Maros Sevcovic, az EU Bizottság elnökhelyettese.

A lépéshez – kénytelen-kelletlen a jövőre távozó, de most még Uniós tag – Nagy-Britannia is csatlakozott, bár abban reménykedett, hogy közeli szövetségesétől kivételes elbírálást kap.

A válaszintézkedéseket úgy dolgozták ki, hogy a 2016-os elnökválasztás idején Trumpot támogató körzetekre fejtsenek ki nyomást.

Az Európai Unió az amerikai áfonya- és motorkerékpár-import megdrágításával Wisconsin államot bünteti, amely a kongresszus republikánus elnöke, Paul Ryan állama. A rizsimport drágábbá tételével pedig olyan államokat vettek célba, amelyek Trumpot támogatták.

A fokozott behozatali vámokkal sújtott termékek közé tartozik a Kentuckyban – Mitch McConnell szenátusi republikánus elnök – államában gyártott bourbon whiskey.

Mexikó az amerikai sertéshús egyik fő piaca és a 15 exportáló szövetségi államból 10 Trumpra szavazott az elnökválasztáson – így

a termékre kivetett mexikói vámok épp az elnök híveinek okoznak majd fájdalmat.

A kanadai büntetőintézkedések pedig a választások idején a jelenlegi elnök mellé álló ingadozó államokat, Ohiót, Pennsylvániát és Michigant büntetik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×