eur:
411.71
usd:
395.25
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Pozsony a kettős minőségű élelmiszerek gyártóit büntetné

Pozsony a kettős minőségű élelmiszerek gyártóit büntetné

Gabriela Matečná szlovák földművelésügyi miniszter üdvözli, hogy az Európai Bizottság a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok közé fogja sorolni az ugyanolyan csomagolásban árult termékek eltérő minőségét. Věra Jourová uniós biztos a napokban jelentette be, a bizottság lehetőséget ad a fogyasztóknak, hogy tömegesen pereljék a kettős minőségű termékeket gyártókat.

Gabriel Matečná szlovák agrárminiszter kijelentette, a szlovákiai fogyasztóknak ugyanolyan joguk van a minőséghez, mint minden más uniós ország polgárainak. A tárcavezető szerint ha a kettős minőségű élelmiszerek forgalmazását a tisztességtelen kereskedelmi magatartás körébe sorolják, akkor a forgalmazók szankcionálása sem marad majd el.

„Az Európai Bizottság a saját tesztelései során is megállapította, hogy valóban eltér egyes élelmiszerek minősége. Ez azt jelenti, hogy vélhetően a büntetést sem ússzák meg a gyártók” – jegyezte meg a szlovák agrárminiszter. Matečná leszögezte, hogy a multinacionális vállalatok az Európai Unión belül meghirdetett minőséget kötelesek megőrizni, nem szállíthatnak néhány tagországba alacsonyabb minőségű termékeket.

Martin Fecko, a Szabadság és Szolidaritás képviselője szerint az élelmiszerek kettős minőségének leleplezése rámutatott, miféle partnerként is tekint az Európai Unió Szlovákiára.

„A minisztérium most lefutotta a kötelező köröket, de ez így természetes, mert mindenkinek védelmeznie kell a saját polgárai érdekeit. Örülök, hogy ebben az ügyben több ország is összefogott” – fogalmazott az ellenzéki politikus, és úgy véli, a hazai élelmiszer fogyasztására való nevelést már kora gyermekkorban el kell kezdeni.

Az Európai Unió országaiban forgalmazott élelmiszerek eltérő minőségének ügye azután robbant ki, hogy beigazolódott, egyes termékeket gyengébb minőségben forgalmaznak az unió keleti tagállamaiban, mint a nyugatiakban. A Pozsonyban vásárolt halrudacskákban például kevesebb volt a hal, mint az ugyanolyan márkanév alatt kapható Bécsben vásárolt termékben. De hasonló eltéréseket észleltek más élelmiszerek, például a tea, a narancslé vagy a kávé esetében, és bizonyos tisztítószerek, mosóporok vizsgálatakor is.

A cseh Věra Jourová, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa most azt javasolta, hogy sorolják a tisztességtelen kereskedelem körébe, ha egy gyártó ugyanazt a terméket az egyik országban alacsonyabb minőségű kivitelben forgalmazza, mint egy másikban.

Jourová bejelentette: ez év áprilisára elkészül az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjában fejlesztett módszertan, amelyet legalább 16 tagállam és az érdekelt felek is támogatnak. Ez teszi lehetővé az összehangolt kampány indítását májusban. A kémiai és szenzoros ellenőrzést jelentő minőségvizsgálat olyan termékeket fog érinteni, melyek a legtöbb tagállamban forgalomban vannak. A vizsgálatok eredményét várhatóan az év végéig közzéteszik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×