eur:
407.44
usd:
385.15
bux:
78007.08
2024. november 19. kedd Erzsébet
Brexit: menjenek el a kelet-európai dolgozók, csak ne túl gyorsan

Brexit: menjenek el a kelet-európai dolgozók, csak ne túl gyorsan

Több időt kell adni a brit vállalatoknak a Brexittel összefüggő átállásra és egy átmenteti időszak kell az uniós kilépés után – ezt sürgette a londoni Lordok Háza. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy még éveken át jöhetnének a szigetországba a kelet-európai migránsok, pedig sok brit éppen miattuk szavazott a kilépésre.

A tavalyi Brexit-népszavazás egyik fő mozgatórugója az EU-s munkavállalók migrációjának leállítása volt sok brit számára.

Most, hogy a nép döntött és megindultak a kilépési tárgyalások, a vállalkozások jelezték, hogy munkaerőhiány léphet fel náluk, ha a szuverénné váló brit állam visszaveszi a határellenőrzést és leállítja a kelet-európai migránsok beengedését.

A brit parlament felsőháza, a Lordok Háza gazdasági bizottsága átmeneti időszakot javasolt, ami azt jelenti, hogy

a kelet- és nyugat-európai dolgozókat egy ideig még alkalmazni kell a brit gazdaságban.

A bizottság arra is figyelmeztetett, hogy a határőrizeti szerveknek javítaniuk kell a kiléptetési és beléptetési adatok kezelését, különben a brit kormány a „sötétben tapogatózva” alakítja majd politikáját.

Brexit: menjenek el a kelet-európai dolgozók, csak ne túl gyorsan

Habár Nagy-Britannia nem tagja a szabad határátkelést biztosító Schengeni övezetnek és az elmúlt évtizedekben semmi sem akadályozta a brit hatóságokat, hogy rögzítsék a kilépő és belépő utasok adatait, sok szavazót megnyert a Brexit-pártiak szlogenje, miszerint „vissza kell venni a kontrollt” Brüsszeltől.

A kért átmeneti időszakról szólva a felsőházi bizottság elnöke, Michael Forsyth azt mondta:

a brit cégeknek időt kell adni üzleti modelljük átalakítására, hogy ne függjenek olyan nagy mértékben az EU-dolgozóktól.

Ezt a kérdést annál is inkább rendezniük kell, mert úgy tűnik, megindult a kelet-európaiak visszavándorlása. Még a Brexit-párti Telegraph című lap is arról írt pár hete, hogy a gyengülő font és az otthon felpörgő gazdaságok kezdik hazavonzani a keleti-dolgozókat.

A lordok jelentése emellett sürgeti, hogy fokozzák a brit munkaerő szakképzését - azaz képezzék ki azokat a dolgozókat, akik a jövőben átveszik az európaiak helyét - és fektessenek be az új technológiák fejlesztésébe.

A mesterséges intelligencia és robotizáció azonban éppenséggel sok hagyományos munkahelyet számolhat fel.

A lordok szerint az átképzés évekig tarthat, és addig a brit cégeknek fent kell tartani a hozzáférést az uniós munkaerőpiachoz.

Mindeközben Brüsszelben eddig nem volt látványos haladás az Európai Unió és Nagy-Britannia Brexit-tárgyalásain, és európai illetékesek a kulisszák mögött arra panaszkodtak, hogy a britek felkészületlenül érkeztek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×