eur:
395.08
usd:
368.04
bux:
71456
2024. július 2. kedd Ottó
Japánok főzhetik a szlovák sört

Japánok főzhetik a szlovák sört

Japán tulajdonba kerül a sároseperjesi sörfőzde. A japán Asahi Group Holdings megerősítette, hogy megvásárolt három szlovák sörmárkát, a Topvart, a Šarišt és a Smädný mníchet. A tokiói központú vállalat egyúttal azt is közölte, hogy 7,3 tized milliárd eurót fizetett a cseh Kozel, a Pilsner Urquell, a Gambrinus és a Radegast, a lengyel Lech és Tyskie, valamint a román Ursus megszerzéséért.

A japán Asahi Group áprilistól átveszi a világ második legnagyobb sörgyártója, a SABMiller közép-európai érdekeltségeit. Ezek a cseh, szlovák, magyar, lengyel és román sörgyártók 2015-ben 2,3 milliárd eurós bevételt és 450 millió eurós adózás előtti nyereséget termeltek.

Az üzletet már tavaly decemberben megkötötték, az elmúlt napokban azonban erre az Európai Bizottság is rábólintott, a japán átvétel így zöld utat kapott. Jitka Němečková, a cseh Prazdroj szóvivője megerősítette, hogy a japánok megkapták az engedélyt. „Az első munkanap az új tulajdonossal április harmadika lesz” – tájékoztatott a szóvivő.

Tomáš Erlich, a Sörbarátok Társulásának vezetője, úgy véli, magában a sörgyártásban nem fog megmutatkozni a tulajdonosváltás. „A pilzeni márkák esetében ugyanazt a minőséget kell fenntartani, mint eddig, különben mind gazdasági, mind marketing szempontból haszontalan lenne az egész tulajdonosváltás” – jegyzete meg.

Japánok főzhetik a szlovák sört

A japánok annak köszönhetik az üzletet, hogy a világ legnagyobb sörgyártója, a belga–brazil Anheusen-Busch InBev összeolvad a SABMillerrel, a menedzsment pedig nem akarja, hogy az Európai Bizottság versenyjogi problémák miatt megtorpedózza a fúziót. Éppen ezért inkább úgy döntöttek, hogy ezt elkerülendő, értékesítik a közép-európai érdekeltségeiket. Az elemzők szerint az Asahi a SABMiller részéről a lehető legjobb választás volt, ha ugyanis a szlovák és a cseh sörgyárakat egy, az ágazathoz nem értő pénzügyi befektető vette volna meg, a gyárak jövője veszélybe kerülhetett volna. A sörgyárakra ugyanis A cseh PPF nevű befektetési társaság, és a szlovák J&T pénzügyi társaság is kivetette a hálóját.

Az 1949-ben alapított Asahi Group jelenleg a világ 12. legnagyobb sörgyártójának számít, Japánban pedig piacvezető pozícióban van. A társaság által birtokolt 83 gyár több mint 22 ezer embernek ad munkát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk
Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

A cseh miniszterelnök szerint a cseh-szlovák kormányközi tárgyalások felújítása továbbra sincs napirenden. A legfelsőbb cseh vezetők a prágai várban vitatták meg az országot érintő legfontosabb külpolitikai kérdéseket, és úgy nyilatkoztak, hogy Csehország folytatja Ukrajna támogatását minden területen, beleértve a fegyverszállításokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
Orbán Viktor Ukrajnában járt, eközben az orosz külügyminiszterrel tárgyalt Szijjártó Péter

Orbán Viktor Ukrajnában járt, eközben az orosz külügyminiszterrel tárgyalt Szijjártó Péter

Az európai állam- és kormányfők közül egyre kevesebben vannak, akik még nem látogattak el az orosz invázió sújtotta Ukrajnába - most már nem gazdagítja ezt a tábort Orbán Viktor sem, a magyar miniszterelnök ugyanis ma Kijevbe utazott. Ám eközben Szijjártó Péter külügyminiszter, aki gyakran jár Oroszországba, telefonbeszélgetést folytatott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel - tudósított a Telex.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×