Egyre fejlődik a robot-sebészet és egyre több kórházban használják. Angliában jelenleg az a szenzáció, hogy itt is végrehajtottak a da Vinci robottal veseátültetéseket. Emiatt szinte háttérbe szorult egy legalább ilyen fontos hír, miszerint Oxfordban egy távirányított robot a világon első ízben végzett el olyan műtétet, melynek során egy hetvenéves páciens szeméből, a retináról egy mindössze századmilliméter vékonyságú hártyát emelt le.
A robotok immár sok tekintetben felülmúlják a legjobb sebészeket is. Világszerte egyre több prosztata-, epehólyag- vagy méheltávolítást végeznek robot-asszisztációval.
A veseátültetés ezeknél komplikáltabb, s érdekes módon India ebben a világelső. Az Ahmedabad-i vesekutató központban dolgozták ki először a robot-asszisztált átültetés szisztémáját, és ott immár a 2700-ik ilyen műtétnél tartanak. Az angliai első átültetéseknél ezért jelen volt Ahmedabadból Prandzsal Modi professzor.
A robot egyik előnye, hogy tökéletesen pontos. A lehető legkevesebb kárt okozza a testben, ezért lesznek gyorsan fájdalommentesek és hazaküldhetők az operáltak.
A régi típusú műtétek után az újvesést két-három napig morfium-infúzión tartották. A robot-asszisztált veseátültetésen átesettek viszont már másnap járkálhatnak egy kicsit.
Felépülésük is gyorsabb, hiszen nagy vágott seb helyett több kulcslyuk-vágáson át működik a robot, és így is pontosabb, gyorsabb. Kézzel a sebész nem tudja a robothoz hasonló gyorsasággal bevarrni, az erekhez csatlakoztatni az új vesét.
Az indiai veseközpontban sorozatban végzik a robot által végrehajtott veseátültetéseket. Aa módszert főként Amerikában és Olaszországban veszik át, ehhez a sorhoz csatlakozott most Anglia.
S hogy mindenki lássa, mit tud a da Vinci robot, rá lehet kattintani egy filmre, amelyen egy ilyen csoda-automata összevarrja egy szétpukkadt szőlőszem héját.