Milan Štěch, a cseh szenátus elnöke kijelentette, azzal, hogy Szlovákiában a márciusi parlamenti választásokat követően új kormány alakult, nem változott meg sem Szlovákia sem pedig Csehország korábban megfogalmazott véleménye a migránsválsággal kapcsolatban.
„Mindkét állam továbbra is elutasítja a menekültkvótákat, és ellenzi a minden be nem fogadott menekült után fizetendő 250 ezer eurós szolidaritási hozzájárulást” – mondta Štěch.
Megerősítette, hogy Prága továbbra is a külső schengeni határok következetes védelmében látja a menekültválság megoldásának kulcsát.
Andrej Danko, a pozsonyi parlament elnöke Prágában megismételte, hogy Szlovákia az Európai Unió Tanácsának július 1-től kezdődő soros elnöki tisztsége alatt erős képviselője lesz a közép-európai államoknak.
„Nagy lehetőségként tekintek az elnökségre, amikor is a cseh nemzet, de ugyanúgy a magyar és a lengyel is, erősebb hangot adhat majd véleményének” – ígérte a szlovák házelnök.
A cseh és a szlovák politikus abban is egyetértett, hogy a kis államokat nem szabad büntetni véleményükért.
„Azt szeretném, ha az erős nyugati államok, ahogy odafigyelnek a menekültekre, úgy odafigyeljenek a dolgozó csehekre és szlovákokra is. Ha valaki véleményt fogalmaz meg, azt nem szabadna büntetni. Jogunk van az önálló álláspont kialakításához” – tette hozzá Andrej Danko.
A szlovák házelnök szerint az EU-ban szükség lenne a kis államok összefogására, amelyeknek jobban össze kellene tartaniuk, és segíteniük kellene egymást. Példaként a V4-es csoportot említette. „Fontos, hogy megmutassuk: tiszteletben tartjuk kötelezettségeinket az Európai Unióban, készek vagyunk teljesíteni őket, de a másik oldalon azt akarjuk, hogy az unió is figyeljen ránk, és értsen meg minket” – fejtette ki a pozsonyi törvényhozás elnöke.