eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Fúzióra készül a világ két legnagyobb vegyipari cége

A világ két legnagyobb vegyipari cége, az elsősorban gyógyszerek gyártására szakosodott német Bayer és a vetőmag, valamint növényvédő szerek előállításával élvonalba tört amerikai Monsanto az egyesülésre készül.

A hírt egy olyan pillanatban jelentették be, amikor az Európai Unió növényvédő szerekkel foglalkozó szakbizottsága a széles körben elterjedt glifozát nevű gyomirtó esetleges rákkeltő hatását vitatta meg, azonban éppen a berlini kormányt ebben a kérdésben megosztó viszály miatt a döntést egy későbbi időpontra halasztotta. A glifozát legnagyobb előállítója ugyanis a Monsanto és ha létrejön a fúzió, no meg az EU-ban továbbra is engedélyezik a kétes hírű gyomirtó használatát, a Monsanto átvételére kínált 42 milliárd dollár hamarosan megtérül a Bayer számára – jelenti németországi tudósítónk, Vincze András.

A több mint 100 éves múltra visszatekintő amerikai Monsanto cég tavaly egy svájci vegyipari vállalat megvételére tett kísérletet, azonban egy kínai konszern nagyobb összeget kínált és a maga javára döntötte el az ügyletet. Azóta a Monsanto áramvonalasításba kezdett, világszerte alkalmazott mintegy 20 ezer dolgozójának 15 százalékos leépítését vette tervbe és megkezdte telephelyeinek ritkítását is. Noha az amerikai vállalat értékét 42 milliárd dollárra becsülik – annyira, amennyit most a német Bayer cég az átvételre felajánlott – évi össztermelése nem haladja meg a14 millárd eurót. A bevétel oroszlánrészét ugyan ma is a növényvédő és gyomirtó szerek eladása teszi ki, azonban a mezőgazdák számára felkínált számítógép-programokból is jelentős összeg folyik be. Jól értesült források szerint a több mint 150 évvel ezelőtt a Rajna parti Leverkusenban alapított Bayer cég már jó ideje szemet vetett a Monsantora, mert a fúzió révén megalakulhatna a növény-védőszerek, vetőmagok és genetikailag kezelt növények előállításával foglalkozó legnagyobb konszern. Jelenleg a növényvédő szerek világméretű forgalmának 17 százaléka a Bayertöl származik.

A terv azonban felkeltette az Európai Unió kartell-hivatalának érdeklődését is, ugyanis az egyesülés révén az óriásvállalat a gyomirtó szerek gyártása terén magához ragadhatná a nemzetközi termelés közel egy-harmadát. Környezetvédők, köztük a Greenpeace szervezet németországi tagozata attól tart, hogy a fúzió már olyan politikai befolyást is biztosíthatna az óriáscégnek, amely már az egész emberiség étrendjére is kihatással lenne.

A Bayer és a Monsanto összeolvadására vonatkozó terv nyilvánosságra hozatalának némi pikantériát kölcsönöz, hogy a hírt akkor tették közé, amikor az Európai Unió növényvédő szerekkel foglalkozó szakbizottsága ismét napirendjére tűzte a glifozát nevű gyomirtó engedélyezésének ügyét, miután számos tanulmány a termék rákkeltő hatására utalt. A glifozát legnagyobb előállítója a Monsanto.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×