eur:
392.91
usd:
355.66
bux:
72865.31
2024. szeptember 1. vasárnap Egon, Egyed

Obama eloszlatta a kételyeket

Nem kell még az idén kötelező érvényű nemzetközi klíma-megállapodást aláírni - jelezték az Ázsia-csendes-óceáni térség, köztük az Egyesült Államok vezetői. Mindez azt jelenti, hogy szinte bizonyosan elmarad a megállapodás a decemberi, koppenhágai klímakonferencián.

Washington - a befolyásos ázsiai és csendes-óceáni államok, így Kína, Japán, Oroszország és Mexikó támogatásával - úgy tűnik eloszlatta a reményeket, hogy mégis lesz alku Koppenhágában az üvegházhatású gázok kibocsátásáról.

Barack Obama amerikai elnök is azok között volt, akik a szingapúri csúcson támogatták, hogy a kötelező klíma-megállapodás megkötését jövőre, vagy annál is későbbre halasszák. Az APEC-csúcs zárónyilatkozatából hiányzott a szövegtervezetben még megtalálható mondat arról, hogy 2050-re meg kell felezni a légkörbe engedett üvegházhatású gázok mennyiségét.

A koppenhágai konferencia házigazdája, Dánia immár arról beszél, hogy az év végi tanácskozásnak a tárgyalások folytatásáról kell rendelkeznie, és határidőt kell szabnia az egyezmény megkötésére. Még a megállapodás hiányában is rögzíteni kell, hogy a gazdag országok milyen határértékeket vezessenek be a szén-dioxid és más gázok emissziójának visszafogására, és hogy mennyi pénzt adjanak a fejlődő országoknak a klímaváltozás elleni harcra.

Jean-Louis Borloo francia környezetvédelmi miniszter szokatlan nyíltsággal a következőképpen kommentálta a hírt: "nyilvánvaló, hogy a fő probléma az Egyesült Államok. Õk az elsőszámú hatalom és kibocsátó, és azt mondják: szeretnénk, de nem tudjuk.

Az amerikai Szenátus tovább halogatja a döntés az amerikai iparra vonatkozó emissziós határértékek bevezetéséről.

A koppenhágai konferenciát sok zöldszervezet úgy állította be, mint "az utolsó lehetőséget" a klímakatasztrófa elhárítására. Az emelkedő hőmérséklet nyomán emelkedő tengerszint ugyanis szigetállamok létét fenyegeti és az extrém időjárás mellett további csapást mér főleg a szegény országokra.

Ha Koppenhágában nem lesz új megállapodás - ami most már egyre valószínűbb - akkor a lejáró kiotói jegyzőkönyvet nem váltja fel új, globális egyezmény.

Az előkészítő tárgyalások azonban elakadtak mert a szegény országok szerint a klímaváltozásért történelmileg felelős gazdag államok nem voltak hajlandók radikálisan visszafogni saját emissziójukat.

Címlapról ajánljuk

Az EU jövőjére is hatással lehetnek a vasárnapi németországi tartományi választások

Reggel nyolc órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek és megkezdődtek a parlamenti választások két németországi tartományban, Szászországban és Türingiában. Noha az egykori NDK-hoz tartozott keletnémet tartományokban helyi választásokról van szó, általános vélekedés szerint azok kimenetele hosszabb távon átrajzolhatja nemcsak Németország, de Európa politikai térképét is. Ebből kiindulva meghatározó a hagyományos pártok, illetve a velük szembenálló radikális jobb-, illetve baloldali pártok szereplése.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.02. hétfő, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
A rezsicsökkentés jelentős átalakításáért cserébe kaphatna Magyarország EU-pénzt az új uniós büdzséből

A rezsicsökkentés jelentős átalakításáért cserébe kaphatna Magyarország EU-pénzt az új uniós büdzséből

Vége azoknak az időknek, amikor különböző gazdasági reformok nélkül kaphattak a szegényebb uniós tagállamok felzárkóztatási EU-forrásokat, a 2028-2034-es uniós fejlesztési ciklusban már csak ilyenekért cserébe juthatna forráshoz Magyarország, például egy konkrét országprogram teljesítése esetén – ez rajzolódik ki azokból az erős üzenetekből, amelyeket név nélküli magasrangú források mondtak a Financial Times vasárnapi cikkében. Az egyik illetékes nyugdíj- és adóreformot emlegetett, illetve olyan konkrét reformintézkedéseket, mint amelyeket egyébként is teljesíteniük kell most az országoknak a helyreállítási program forrásainak lehívásához. Megnézve az Európai Bizottság 2024-es országspecifikus ajánlásait Magyarországra, abból az egyik konkrét ajánlás a rezsicsökkentési rendszer teljes átalakítása, célzottabbá tétele volt, illetve a gázár támogatás megszűntetését is ajánlotta a testület. A friss brüsszeli jelek tehát afelé mutatnak, hogy fájdalmas átalakításokért cserébe juthatna majd hozzá 2028-tól EU-pénzekhez Magyarország, hogy az indoklás szerint a pénz még nagyobb, a szándékok szerint, kedvező gazdasági hatásokat válthasson ki. A rezsicsökkentési rendszer és az energiaárak is szóba kerülnek a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelynek nyitóelőadója Lantos Csaba energiaügyi miniszter lesz, további részletek itt érhetők el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×